صفحه اصلی > آرشیو خبری خبری  


دکتر فراهانی در آیین رونمایی از 64 وب‌سایت روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی:
شما مسئولان روابط عمومی، مغزافزار سایت‌ها هستید که باید آن را تقویت کنید/ پیشنهاد راه‌اندازی کمیته‌ تخصصی و آموزشی خبر در دانشگاه‌های علوم پزشکی
تاریخ انتشار : سه شنبه ٥ مرداد ١٣٩٥ ساعت: ١٦:٣١
معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از راه اندازی و رونمایی از 64 وب‌سایت خبری معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: این وب‌سایتها نرم افزار هستند اما مغز افزارش شما مسئولان روابط عمومی‌ها هستید که باید با تولید خبر، آن را تقویت کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی‏، دانشجویی وامور مجلس وزارت بهداشت، دکتر محمد رضا فراهانی در نخستین نشست آموزشی توجیهی مسئولان روابط عمومی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی با بیان این مطلب افزود: نرم افزار به خودی خود اصالت ندارد و تنها یک ابزار است اما شما مسئولان روابط عمومی‌ها باید در راستای اطلاع رسانی شفاف و صحیح در حوزه دانشگاه، این نرم افزارها را تقویت کنید. آن وقت است که می‌توان گفت از این نرم افزار به خوبی توانسته‌ایم استفاده بهینه کنیم. به هرحال من اصالت را در قسمت مغزافزاری قضیه می‌دانم.
وی به بخشی از سخنان وزیر بهداشت در این نشست مبنی بر عدم برخورد سیاسی در حوزه خبر و اطلاع رسانی اشاره کرد وگفت: دکتر هاشمی توصیه درستی کردند که نباید گرایش‌های سیاسی خود را بر اطلاع‌رسانی حاکم کنیم چرا که اطلاع رسانی صحیح در دنیا این است که ما یک اطلاع رسانی بی‌طرفانه داشته باشیم تا بتوانیم رسالت خبر رسانی خود را به درستی انجام دهیم.
فراهانی همچنین با اشاره به اینکه وضعیت ما نسبت به دیگر سایت‌های اطلاع رسانی کمی محدود است‏، گفت: ما یک دستگاه دولتی هستیم و ملاحظاتی داریم، اخبار و اطلاعاتی که مطرح می کنیم ممکن است بیش از جاهای دیگر، دارای حساسیت باشد و از طرفی ما نمی خواهیم در حوزه اطلاع رسانی و خبر عقیم باشیم.
فراهانی خاطرنشان کرد: ما باید در حوزه خبر و اطلاع رسانی در مسیری حرکت کنیم که در چارچوب اختیارات قانونی مان بوده و بر اساس شعارهای دولت تدبیر وامید باشد چون این دولت از مردم رای گرفته و تا روزی که دولت تدبیر وامید وجود دارد باید بر تعهدات و شعارهایی که داده پایبنده باشد. بنابراین این دولت ، سیاستش در حوزه فرهنگی و اطلاع رسانی سیاست بسته ای نیست بلکه می خواهیم توسعه و میزان مشارکت دانشجویی را افزایش دهیم.
وی خطاب به مسئولان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: شما باید نوع مشارکت دانشجویان و ارتباط و تعامل آنها را با حوزه خبر و اطلاع رسانی تقویت کنید.
فراهانی به برگزاری جشنواره نشریات که با مشارکت وزارت علوم و دانشگاه آزاد برگزار شد اشاره کرد و گفت: 4 میلیون و 800 هزار نفر مخاطب  این جشنواره بودند و جالب است بدانید از این تعداد تنها 4/2 درصد را دانشجویان علوم پزشکی تشکیل دادند که خوشبختانه با این حداقل مشارکت دانشجویان ما، 25 درصد جوایز نشریات را دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی دریافت کردند که این نشان می دهد نخبگان زیادی در حوزه رسانه و اطلاع رسانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد که قطعا شما مسئولان روابط عمومی ها باید از آنها در حوزه خبر و اطلاع رسانی‏ کمک بگیرید.
وی خطاب به مسئولان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما به عنوان مسئول در حوزه روابط عمومی باید دانشجویان نخبه در حوزه خبر و اطلاع رسانی را شناسایی و تقویت کنید و از دانش و استعداد آنها در تقویت نشریات خود کمک بگیرید. البته در این راه محدودیت و معذوریت های رسانه ای را به آنها باید گوشزد کرد. به هرحال باید از دانش و توانمندی دانشجویان نخبه دانشگاه های علوم پزشکی در تولید خبر و مصاحبه نیز بهره مند شد. ضمن اینکه باید به بهترین نحو ممکن به شبهاتی که ممکن است در ذهن دانشجویان ایجاد شود، پاسخ منطقی داد.
وی خطاب به مسئولان روابط عمومی معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها گفت: اگر شما بتوانید در نوع اطلاع رسانی و خبررسانی به دانشجویان حتی یک نفر را دچار تغییر و تحول کنید‏ کار بزرگی انجام داده اید.
وی گفت: قطعا ارزش کار شما در حوزه خبر و اطلاع رسانی در مقایسه با وزارت علوم که تعداد دانشجویان کمتری دارد‏ به مراتب بالاتر است. به هرحال هر کاری که خودتان تشخیص می‌دهید به ارتقای سایت خبری کمک می‌کند آن را انجام دهید.
دکتر فراهانی به پیشنهادی مبنی بر راه اندازی و انتخاب کمیته‌ای تخصصی و آموزشی در دانشگاه های علوم پزشکی اشاره کرد وگفت: لازم است آموزش های ضمن خدمت در حوزه اطلاع رسانی و تولید اخبار را در این کمیته فعال کنید تا  از مهارتها و توانمندی های افراد مستعد در این زمینه استفاده بهینه کرد و من قول می‌دهم در این راستا  هزینه های آن را تامین کنیم.
فراهانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درک بالای دکتر هاشمی وزیر بهداشت نسبت به حوزه اطلاع رسانی و خبر گفت: دکتر هاشمی از درک بالا وعمیقی نسبت به این حوزه برخوردار هستند و از بدو ورودشان به وزارتخانه‏ شورای اطلاع رسانی تشکیل دادند و بارها  دکتر هاشمی به همه معاونان خود متذکر می شدند که از حوزه اطلاع رسانی نباید غافل شد.
وی حضور دکتر هاشمی در مراسم رونمایی از 64 وب سایت معاونت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی را نشان از اهمیت حوزه اطلاع رسانی و روابط عمومی دانست وگفت: وزیر بهداشت درک بالایی از این حوزه دارند و حضور ایشان در این نشست نشان از اهمیت بالای موضوع است و هرکاری که در این حوزه باشد شخص وزیر از آن حمایت می‌کند.
وی براهمیت حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی تاکید کرد وگفت: آنقدر این حوزه اهمیت دارد که می‌توان گفت در آینده هر کسی از این حوزه غفلت کند قطعا با مشکلاتی مواجه می‌شود.
وی تصریح کرد: روسای دانشگاه ها و معاونین فرهنگی دانشگاه ها نیز باید نسبت به حوزه خبر واطلاع رسانی اشراف کافی داشته باشند  و به آن اعتقاد و باور داشته باشند. البته طبیعی است که در حوزه خبر و اطلاع رسانی نگرانی هایی نیز وجود دارد و در حوزه فرهنگی و دانشجویی برخی از اطلاع رسانی می ترسند. بنده معتقدم در حوزه خبر و اطلاع رسانی باید ایثار به خرج دهیم و ورود کنیم حتی اگر اشتباه کنیم. به هرحال شما مسئولان روابط عمومی معاونتها باید در این حوزه ترس به خود راه ندهید و درخصوص مسائل مختلف خبر تولید کنید و روی سایت دانشگاه قرار دهید.
دکتر  فراهانی با اشاره به فعالیت خبرگزاری ایسنا و به کارگیری بیشتر دانشجویان در این خبرگزاری گفت: خبرگزاری ایسنا تماما با دانشجویان اداره می شود و تعداد کمی نیروهای ثابت در این خبرگزاری مشغول به کارهستند. در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی دانشجویان مستعد ونخبه ای در اختیار داریم که می‌توان از دانش آنها در حوزه خبر واطلاع رسانی استفاده کنیم. خوشبختانه 50 درصد دانشجویان نخبه کشور در دانشگاه های علوم پزشکی هستند و شما باید از این توانمندیها نهایت استفاده را ببرید.
وی تصریح کرد: نیروهای دانشجویی‏، افکار خلاقانه و مبتکرانه ای دارند که قطعا می توان با بهره گیری از دانش و ظرفیت های آنان، به خوبی در حوزه خبر و اطلاع رسانی فعالیت کنیم از این رو می توان از نیروهای حرفه ای و نیمه حرفه ای دانشجویی در حوزه رسانه و اطلاع رسانی بهره مند شویم البته ما نیز حمایتهای مالی لازم را انجام می دهیم.
وی گفت: پیشنهاد من این است که شما در راستای فعالیت حوزه خبر و اطلاع رسانی، دانشگاه های علوم پزشکی را به تناسب امکانات و توانمندی ها، درجه بندی کنید و بر آن اساس فعالیت کنید. حداقل تجهیزات لازم برای کار رسانه و روابط عمومی از جمله دوربین و لپ تاپ را لیست کنید و درخواست دهید، من به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهم کرد که این تجهیزات را برای شما خریداری کنند.
وی گفت: من برای کاری که شما در حوزه اطلاع رسانی و رسانه ای انجام می دهید، اهمیت قائل هستم و پیشنهاد می کنم حتما جشنواره روابط عمومی ها را در آینده برگزار کنید و با برگزاری جلسات متعدد روابط عمومی در مناطق مختلف، قطعا می توان به اهداف بزرگی دست یافت.

شماره خبر: ١٣٤٠١٤
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: