دکتر وحید صرامی:
ارزیابی‌ها نشان از روند رو به رشد شوراهای انضباطی دارد/ تلاش کردیم ارزیابی دقیق و بر اساس واقعیت و حقیقت باشد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٥ ساعت: ١٢:١٣
دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی روز گذشته ۲۸ اردیبهشت ماه در همایش سراسری شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، فعالیت‌های شورای انضباطی دانشگاه‌ها را مثبت و رو رشد توصیف کرد و گفت: فعالیت‌های شورای انضباطی دانشگا‌ها هر ساله توسط ارزیابان با تجربه‌ای که توسط دبیران شورا انتخاب می‌شوند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و به دو صورت رتبه و مرتبه سطح فعالیت آنها اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت دکتر وحید صرامی بخش رتبه را دارای سه سطح اول، دوم و سوم دانست و اظهار کرد: دانشگاه‌هایی که بر اساس شاخص‌های ارزیابی بالاترین امتیاز را کسب کنند در رتبه اول و دانشگاه‌هایی که امتیازات کمتری کسب کنند در رتبه‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند. در بخش مرتبه نیز پنج سطح عالی، بسیار خوب، خوب، متوسط و ضعیف را پیش بینی کرده‌ایم که در این بخش نیز فعالیت شورای انضباطی براساس فعالیت مرتبه بندی می‌شوند.

صرامی با اشاره به شاخص‌های ارزیابی و دقت در معیارهای اندازه گیری گفت: کار کارشناسی بر روی طرح ارزیابی انجام شد تا شاخص‌های کیفی را به کمی تبدیل کنیم تا اثرگذاری سلیقه و نگرش ارزیابان را به حداقل برسانیم و ارزیابی دقیق و بر اساس واقعیت و حقیقت باشد.

دبیر شورای مرکزی کمیته انضباطی وزارت بهداشت به افزایش تعداد ارزیابان از دو نفر به پنج نفر اشاره کرد و گفت: با طراحی 34 گویه و 82 استاندارد بر روی طرح بیش از 200 ساعت کار کارشناسی انجام شده تا دقت و پایایی ارزیابی افزایش یابد و خطاها به حداقل ممکن برسد.

صرامی به رشد فعالیت‌های شورای انضباطی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در سال 94 در ارزیابی‌های انجام شده فقط یک دانشگاه بر اساس مرتبه بندی در سطح ضعیف و چهار دانشگاه نیز در مرتبه متوسط قرار گرفتند، در حالیکه این تعداد در سال‌های قبل‌تر چهار دانشگاه با مرتبه ضعیف و 11 دانشگاه با مرتبه متوسط بوده و هیچ دانشگاهی نتوانسته بود بر اساس شاخص‌های ارزیابی به مرتبه بسیار خوب و عالی دست یابد. اما در سال 94 پس از ارزیابی‌های دقیق شورای انضباطی 11 دانشگاه توانستند به مرتبه بسیار خوب دست پیدا کنند و این نشان از ارتقای سطح فعالیت شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها دارد.

وی افزود: کسب مرتبه بسیار خوب توسط شورای انضباطی 11 دانشگاه علوم پزشکی کشور در حالی بود که به پیشنهاد ارزیابان، ما سطح نمره ارزیابی را برای مرتبه عالی از 900 به 950 افزایش دادیم و برای مرتبه بسیار خوب حداقل امتیاز را 900 قرار دادیم که این امتیاز برای سال‌های قبل 850 بوده و مجموعه این آمار رشد بسیار خوبی را در مقایسه با سال‌های قبل نشان می‌دهد.

دبیر شورای مرکزی کمیته انضباطی وزارت بهداشت با ارائه آمارهایی فعالیت‌های ارزیابی شده سال 94 را با سال‌های قبل‌تر مقایسه کرد و گفت: در بخش آموزش در سال 92 میانگین امتیاز 69 بود که این رقم در سال 94 به رقم 202 رسید و در بخش‌های مختلف ارزیابی این رشد دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 94 فقط رشد فعالیت‌های شورای انضباطی یک دانشگاه در مرتبه ضعیف گزارش شد، گفت: در این دانشگاه نیز علت فعالیت ضعیف، نداشتن متولی مشخص برای پذیرفتن کار بود که امیدواریم با جذب کارشناس مورد نیاز توسط آن دانشگاه مراحل رشد در این مورد نیز در سال 95 مشاهده شود.

صرامی گریزی هم به توانمندی ارزیابان سال 95 زد و اظهار داشت: ارزیابان هر سال از بین دبیران شورای انضباطی دانشگاه‌های برتر با برگزاری انتخابات و رای دبیران شورای انضباطی سایر دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند. در سال 94 اعضای ارزیاب از بین دبیران دانشگاه‌های دارای مرتبه خوب انتخاب شدند، در حالیکه پنج نفر عضو ارزیاب سال 95 در همین نشست از بین 11 دانشگاهی که در ارزیابی سال 94 به مرتبه بسیار خوب دست یافتند، انتخاب می‌شوند و این نشان از افزایش سطح ارزیابان شورای انضباطی مرکزی دارد.

دبیر شورای مرکزی کمیته انضباطی وزارت بهداشت با اشاره به اعلام کاندیداتوری دبیران 9 دانشگاه از 11 دانشگاهی که در سال 94 رتبه بسیار خوب کسب کرده و مجوز کاندیدا شدن برای عضویت در شورای ارزیاب را برای سال 95 به دست آوردند، گفت: از بین این 9 نفر پنج نفر به عنوان ارزیابان و همکاران ما در شورای مرکزی انتخاب می‌شوند.

وی به افراد کاندید شده اشاره کرد و گفت: تاکنون آقایان ریاحی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رضوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، داداشیان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، شورجه دانشگاه علوم پزشکی همدان، درودگر دانشگاه علوم پزشکی کاشان، نعمتیان دانشگاه علوم پزشکی گناباد، آخوندزاده دانشگاه علوم پزشکی اهواز و خانم‌ها خدادادی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، آب‌پر دانشگاه علوم پزشکی ایلام برای کاندیداتوری اعلام آمادگی کردند که با رای مدیران کمیته انضباطی از بین آنها پنج نفر به عنوان ارزیاب انتخاب می‌شوند.

صرامی با تفکیک بخش رتبه و مرتبه گفت: آنچه که برای ما مهم است رتبه نیست، بلکه مرتبه است که به سادگی تغییر نمی‌کند و نیاز به کار زیاد در دانشگاه دارد تا شاخص‌های لازم به دست آید.

وی افزود: برخی از دوستان ممکن است به نتایج ارزیابی اعتراض داشته و درخواست تجدید نظر داشته باشند، بررسی دوباره در صورتی انجام می‌شود که دانشگاهی که درخواست تجدید نظر می‌کند، تمام هزینه انجام بررسی و ارزیابی دوباره را بپذیرد.

دبیر شورای مرکزی کمیته انضباطی وزارت بهداشت با تجلیل از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به جهت پذیرش میزبانی ارزیابی شورای انضباطی سال 94 ، همکاری و فراهم شدن شرایط میزبانی را بسیار خوب توصیف کرد.

گفتنی است در روز نخست این همایش که سه شنبه ۲۸ اردیبهشت آغاز شده و تا امروز ادامه دارد، تعدادی از دبیران شورای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طرح‌ها و ایده‌های خود را برای ارتقای سطح کیفی شوراهای انضباطی ارائه کردند.

شماره خبر: ١٣١٩٧٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: