فعالیت‌های شاخص فرهنگی و دانشجویی خردادماه وزارت بهداشت در یک نگاه
تاریخ انتشار : شنبه ٥ تير ١٣٩٥ ساعت: ١٥:٠٨
خرداد ماه امسال با آغاز ماه مبارک رمضان و برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم همراه شد. برپایی «بخش قرآن و سلامت» از سوی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای نخستین بار در این نمایشگاه، اخبار خردادماه را تحت الشعاع خود قرار داد. در این ماه همچنین برای نخستین بار نشست توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد.

خوانندگان محترم چنانچه تمایل به مطالعه متن کامل هر یک از اخبار ذیل را دارید،

بر روی تیتر هر خبر که با رنگ آبی مشخص شده است کلیک کنید.


شنبه ١ خرداد/  پنج نفر از دبیران شورای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به عنوان ارزیاب شورای مرکزی انضباطی سال 95 درهمایش دو روزه مدیران شورای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انتخاب شدند.

شنبه ١ خرداد/ دکتر سید حسن میری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفتگویی با اشاره به خرید 70 میلیون تومان اقلام سرمایه‌ای در هفته خوابگاه‌ها برای تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی، گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به یک خوابگاه با ظرفیت حدود 400 نفر، نیاز دارد و در صورت احداث خوابگاه، کمبودهایمان در این حوزه برطرف خواهد.

شنبه ١ خرداد/ نخستین مجمع تخصصی کانون‌های ادبی در جهت تخصصی شدن فعالیت های کانون­ های فرهنگی و هنری و ارتباط بیشتر اعضای کانون ها با یکدیگر به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی یزد، تشکیل شد و پس از برگزاری انتخابات نمایندگان مناطق و شورای مرکزی این مجمع انتخاب شدند.

دوشنبه ٣ خرداد/ معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگویی از برگزاری کلاس‌های آموزشی برای 18 نفر از همتایاران سلامت روان خبر داد و گفت: این همتایاران سلامت از خود دانشجویان گزینش شده و در حال گذراندن مراحل آموزشی هستند.

چهارشنبه ٥ خرداد/ دکتر حسام الدین علامه، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در گفتگویی با اشاره به اجرای موفق دومین جشنواره علمی فرهنگی کیمیا در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به این دانشگاه تبریک گفت و اظهار داشت: آشنایی دانشجویان با طرح درس دیگر رشته‌ها، مهارت‌های عمومی و شناخت مهارت‌های بالینی از ویژگی‌های مثبت این جشنواره است که اگر بیش از پیش بعد خلاقانه و کارآفرینی سلامت جشنواره افزایش پیدا کند، در حوزه مهارت بالینی می‌تواند در جایگاه بالاتری قرار بگیرد و در آینده باعث رشد رقابت‌های انجمن‌های علمی دراین دانشگاه شود.

شنبه ٨ خرداد/ حامد ولی زاده  رتبه نخست بخش قرائت رقابت‌های بین‌المللی قرآن کریم، در گفت‌وگویی با تمجید ازسطح کمی و کیفی سی و سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن در مصلای تهران، گفت:  در مجموع رقابت نزدیک و تنگاتنگی بین قاریان کشورهای مختلف به‌خصوص در بخش قرائت حاکم بود. خوشبختانه من در سه مرحله رقابت با حریفان توانستم رتبه قابل قبولی کسب کنم و در فینال نیز مقام اول در رشته قرائت را کسب نمایم.

يکشنبه ٩ خرداد/ داوود تک‌فلاح معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در نشست هم‌اندیشی کارشناسان قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: برنامه پنج‌ساله مرکز قرآن و عترت به سه بخش پژوهشی، آموزشی و تبلیغ و ترویجی تقسیم می‌شود. بخش آموزشی و پژوهشی شامل 5 برنامه و 29 طرح و بخش تبلیغ و ترویج شامل 12 برنامه و 19 طرح تقسیم است.

يکشنبه ٩ خرداد/ نشست کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حضور رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و جمعی از کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشوراز صبح امروز در محل صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت آغاز به کار کرد.در این مراسم دکتر مهدی بحرالعلوم رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت از برگزاری جشنواره قرآنی دانشجویان علوم پزشکی در مرداد‌ماه امسال در مشهد مقدس خبر داد.

يکشنبه ٩ خرداد/ با رأی اکثریت اعضای شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها، وزارت بهداشت میزبان سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور شد.

دوشنبه ١٠ خرداد/ اولین نشست توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران با حضور ۱۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌ها برگزار شد.

دوشنبه ١٠ خرداد/ علامه مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در نخستین دوره آموزشی تخصصی توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهارداشت: مسؤول شکسته شدن اعتقادات مردم کسانی هستند که با زور، اجبار و اکراه می‌خواهند افراد را از لحاظ ایمان به مراتب بالاتر برسانند.

دوشنبه ١٠ خرداد/ دکتر اسماعیل کاووسی فعال حوزه فرهنگی در نخستین دوره آموزشی کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، از روند انتصاب مسؤولان فرهنگی در کشور انتقاد کرد و گفت: کسانی که کوچکترین‌ اطلاعاتی از حوزه فرهنگ ندارند و در مواردی از اسم فرهنگ کاسبی می‌کنند، مسؤولیت فرهنگی را بر عهده می‌گیرند در حالی‌که این افراد اصلا شناختی از فرهنگ ندارند، آنها باید دست از سر فرهنگ بردارند.

دوشنبه ١٠ خرداد/ حاجیان مدرس دوره آموزشی مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه در چندین سال گذشته هدفگذاری فرهنگی در دانشگاه چندان مورد توجه قرار نگرفته، گفت: تحریک و تقویت جوهره علمی در فعالیت‌های فرهنگی باید معطوف به پژوهش محوری و روحیه علمی باشد چرا که جوهره اصلی دانشگاه تولید علم است.

سه شنبه ١١ خرداد/ دکتر محمد آقاسی رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در اولین دوره آموزشی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به سابقه 15 ساله مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در بخش افکارسنجی، گفت: طبق نظرسنجی‌های انجام شده در درون خانواده و اعضای فامیل آمادگی برای همکاری بیشتر است، اما برعکس می‌بینیم این مساله در جامعه برای دیگر افراد کمرنگ‌تر می‌شود که این بدین معناست که بین فضای دانشگاهی و مردم اختلاف زیادی وجود دارد.

سه شنبه ١١ خرداد/ دوره آموزشی تخصصی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی به روایت تصویر

سه شنبه ١١ خرداد/ دکتر عبدالمهدی مستکین مدیر فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو در اولین دوره آموزشی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: لازمه کار فرهنگی عشق ورزیدن و عاشق بودن است، اگر می‌خواهیم کار فرهنگی کنیم، باید عاشق دانشجو و فضای آموزشی و دانشگاهی باشیم.

سه شنبه ١١ خرداد / حجت‌الاسلام روح‌الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها در نشست آموزشی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به بررسی و تعریف علمی و تخصصی شبهه و انواع و اقسام شبهات پرداخت و گفت: مطرح کردن شبهات در دانشگاه‌ها یک امر طبیعی است که باید به صورت شفاف به آن پاسخ داده شود.

چهارشنبه ١٢ خرداد/ دکتر افروغ در سخنرانی خود در نشست آموزشی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی به تشریح لایه‌های مختلف فرهنگ پرداخت و ارتباط لایه‌های هستی شناسی و دیگر لایه‌ها را مهم دانست. به اعتقاد وی شکاف ایجاد شده بین لایه هستی شناسی فرهنگ و لایه نمادها که شامل زبان، لباس، معماری، موسیقی و شهرسازی می‌شود ناشی از عوامل اجتماعی است و نباید به صرف نامناسب بودن نماد در برخی افراد، تصور کنیم که در لایه هستی شناسی دچار مشکل هستند.

چهارشنبه ١٢ خرداد/ دکتر محمدرضا فراهانی در دومین روز از نشست تخصصی توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با انتقاد از مدیران فرهنگی که در دولت تدبیر و امید در دانشگاه‌ها دارای مسئولیت هستند ولی هنوز بر مدار دولت قبل عمل می‌کنند، گفت: اگر در حوزه فرهنگ به اسم امنیت، جلوی بسیاری از فعالیت‌های جمعی و دانشجویی را بگیریم و آن‌ها را به تعطیلی بکشانیم، هم آزادی اجتماعی و قانون را نقض کرده‌ایم و هم بی‌هنری خودمان را به اثبات رسانده‌ایم. زمانی در عرصه فرهنگی موفق خواهیم بود که بستر را برای خردورزی و اندیشه‌ورزی مهیا کنیم.

يکشنبه ١٦ خرداد/ دکتر حسام‌الدین علامه مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در حکمی ”دکتر سالار ارزیده“ را به سمت ”معاون علمی و برنامه‌ریزی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی“ منصوب کرد.

يکشنبه ١٦ خرداد/ اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت، به مناسبت هفته محیط زیست بیانیه ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه به شتاب بی‌محابا در صنعتی شدن و رویکرد انسان محورانه به طبیعت و به خدمت گرفتن کاریکاتوری تکنولوژی برای تسلط بر آن اشاره شده که باعث تغییرات اقلیمی گسترده در جهان و آسیب جدی به محیط زیست گردیده است.

سه شنبه ١٨ خرداد/ حسین همتی رئیس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت از حضور این وزارتخانه در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن، مستقل از بخش دانشگاهی خبر داد.

سه شنبه ١٨ خرداد/ دکتر محمد محمدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در گفتگویی در خصوص فتح قله اورست گفت: بنده سال گذشته موفق به صعود قله مراپیک به ارتفاع 6654 متر که یکی از قله‌های معروف هیمالیای نپال است، شدم. این قله در نزدیکی قله ماکالو می‌باشد و پنجمین قله مرتفع دنیاست و از آنجایی که صعود موفقیت آمیزی به این قله داشتم، تصمیم گرفتم که با صعود به قله اورست، بار دیگر  افتخاری برای کشورم به ارمغان بیاورم.

پنج شنبه ٢٠ خرداد/ طی حکمی از سوی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، سید محمد حسین پورفاضلی نژاد به عنوان مشاور جوان مدیر کل فرهنگی و دبیر کارگروه مشاوران جوان اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت منصوب شد.

شنبه ٢٢ خرداد/ در احکام جداگانه‌ای از سوی دکتر محمدمهدی بحرالعلوم‏، مسؤولان بخش‌های مختلف اجرایی، فنی و روابط عمومی مرحله نهایی‏ بیست و یکمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منصوب شدند.

شنبه ٢٢ خرداد/ بهمن الماسی  مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگویی به ابلاغ آیین‌نامه همتایاران سلامت از سوی وزارت بهداشت اشاره کرد وگفت: تدوین و ابلاغ این آیین‌نامه‏ پیشنهاد خوبی از سوی مسؤولان وزارتخانه بود که واقعا جایش در دانشگاه‌ها خالی بود و ما اجرای این آیین نامه را به فال نیک می‌گیریم.

دوشنبه ٢٤ خرداد/ مسابقه طراحی پوستر «اردوهای جهادی دانشگاهیان دانشگاه‌های سراسر کشور» از سوی روابط عمومی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با هدف استفاده از استعدادها، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود.

دوشنبه ٢٤ خرداد/ طی حکمی از سوی دکتر حسام الدین علامه مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، مصطفی رهبر به سمت سرپرست اداره مشارکت دانشگاهیان اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت منصوب شد.

دوشنبه ٢٤ خرداد/ سید مصطفی حسینی دانشجوی قاری بین المللی قرآن مجید دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و دارنده مقام چهارم رقابت‌های قرآن مالزی در گفتگویی اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متولی اعزام قاریان به چین است، البته در این سفر شورای عالی قرآن نیز پیشنهاد اعزام قاریان را به این سازمان داده است.

دوشنبه ٢٤ خرداد/ زینب جهانی مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بابل در گفتگویی با اشاره به اینکه رسیدن به نتیجه در فعالیت‌های فرهنگی به کار گسترده و وسیع نیاز دارد، اظهار داشت: کار فرهنگی چه در سطح دانشگاه و چه جامعه نیاز به برنامه زمان‌بندی‌شده طولانی مدت دارد و دیربازده است، تلاش‏، کوشش و برنامه‌ریزی بسیار زیاد و دقیق می‌خواهد تا به ثمر برسد.

چهارشنبه ٢٦ خرداد/ عباس چمنیان مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بعد از افتخارآفرینی شناگران جانباز تیم این دانشگاه در مسابقات جهانی برلین آلمان گفت: غیرت ورزشکاران ما، حمایت‌های رییس دانشگاه و تمرین‌های مداوم سبب کسب موفقیت تیم علوم پزشکی مشهد در این مسابقات شد.

شنبه ٢٩ خرداد/ وزارت بهداشت، امسال در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، به صورت یک بخش مستقل در مساحتی برابر با 160 متر مربع با عنوان " قرآن و سلامت" حضور فعال پیدا کرد.غرفه‌های کودک و سلامت‏، کلینیک دیابت و روزه داری، تغذیه و روزه داری، مرکز قرآن وعترت وزارت بهداشت، غرفه دانشگاه‌های علوم پزشکی، مجمع قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و دفتر طب سنتی و ایرانی اسلامی هفت غرفه‌ای هستند که تحت عنوان " قرآن و سلامت" توسط  وزارت بهداشت در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن برپا شده است.

شنبه ٢٩ خرداد/ غرفه های وزارت بهداشت در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به روایت تصویر

شنبه ٢٩ خرداد/ بیژن مظاهری کارشناس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و مسؤول بخش قرآن و سلامت بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم گفت: سال‌های گذشته وزارت بهداشت تنها با یک غرفه و به نمایندگی از معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه در بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن کریم حضور داشت.امسال برای نخستین بار به صورت بخش مستقل با هفت غرفه به مساحت 160 مترمربع با عنوان" قرآن و سلامت" در نمایشگاه حضور دارد.

يکشنبه ٣٠ خرداد/  پاک خو مسؤول روابط عمومی دفتر طب سنتی ایرانی – اسلامی وزارت بهداشت مستقر در نمایشگاه قرآن در گفت وگویی اظهار داشت: خوشبختانه بازدیدکنندگان از این غرفه استقبال خوبی داشته اند، چرا که طب سنتی همواره برای عموم مردم از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و مردم دوست دارند، درخصوص طب سنتی و روش‌های درمانی و مبارزه با خیلی از بیماری‌ها از طریق طب سنتی، آموزش‌های لازم را فرا گیرند.

دوشنبه ٣١ خرداد/ عطاا... امیدواری، رییس اداره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی شیراز،در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن، گفت:علاقه به قرآن و عترت بذری است که خداوند در دل‌ها مردم ما کاشته، ولی احیای و رشد آن رسالتی است که برعهده همه‌ی مسؤولان، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نهاده شده است،که به شیوه‌های مختلف باید محقق شود.

دوشنبه ٣١ خرداد/ پگاه پورگلدوز، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان دانشگاه شهید بهشتی و مسؤول غرفه کودک و سلامت در نمایشگاه قرآن در گفتگویی با بیان این که این غرفه دو هدف را در نمایشگاه قرآن دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اولیه غرفه کودک و سلامت که ایده شکل‌گیری آن ایجاد شده، آشنا کردن کودکان با مفهوم سلامت و بهداشت و شناسایی شخصیت، هوش و رفتار کودکان از طریق نقاشی‌های و اشکالی است که از ذهن کودک به روی کاغذ انتقال می‌یابد.

دوشنبه ٣١ خرداد/ بیژن مظاهری مسؤول بخش قرآن و سلامت بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن اعلام کرد: غرفه‌های مختلف بخش "قرآن و سلامت" وزارت بهداشت در طول برگزاری نمایشگاه، مسابقات مختلف پیامکی با موضوع بهداشت‏‏، تغذیه، طب سنتی و قرآن و عترت برگزار می‌کنند و درپایان هر شب ، به 10 نفر از برندگان جوایزی اهدا می‌شود.

چهارشنبه ٢ تير/ سجاد مرادی‏، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی و مسئول غرفه «تغذیه و روزه‌داری» وزارت بهداشت در گفت وگویی، استقبال مردم از این غرفه را چشمگیر توصیف کرد و گفت: از روز نخست برگزاری نمایشگاه قرآن، خوشبختانه طیف مختلفی از مردم اعم از مردان و زنان، جوان و سالخورده و رده‌های سنی کودکان و نوجوانان با حضور به این غرفه از متخصصان ما مشاوره تغذیه‌ای و رژیم درمانی می‌گیرند و ما به صورت رایگان این مشاوره‌ها را انجام می‌دهیم.

 

شماره خبر: ١٣٣٢٥٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: