اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧

 بسم الله الرحمن الرحيم

اِنَّ الَذينَ آمَنو وَ عَملو الصّالحِات اُولئِك هم خَيرُ البَريهَّ

آنان كه ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند آنها به حقیقت بهترین اهل عالمند ( سوره بینه – آیه7)

 امام خمینی(ره):

دولت بدون گزینش اشخاص متعهد ومتخصص در رشته های مختلفه موفق  نخواهد شد و دولتمردان در گزینش همکاران به کاردانی و تعهد آنان و بهتر خدمت کردن آنها به کشور و در منافع ملت بودن آنان تکیه کنند تا در پیش حق تعالی و ملت رو سفید باشند ودر امور موفق باشند.

 

ضرورت امر گزینش

ضرورت امر گزینش، ضرورتی عقلی، منطقی و انكار ناپذیر است ، گزینش سنت الهیست كه با برگزیدن بندگان خالص و برترین انسانها توسط پروردگار عالمیان برای هدایت نوع بشر آغاز شده است. گزینش در مرتبه پائین تر به عنوان امر عقلی از اوان زندگی در ابتدایی ترین امور تا سرنوشت سازترین آن ادامه پیدا می كند، انتخاب دوست، رشته تحصیلی، شغل، همسر و.... همه و همه نوعی گزینش است كه هر كس با نگرش و دیگاههای ارزشی خود اقدام به انتخاب بهترین ها می كند. امر انتخاب و گزینش نیروی انسانی بعنوان یكی از با ارزش ترین منابع و سرمایه های هر نظام اداری نیز متأثر از نگرشها و ارزشها و اهداف هر سازمانی بوده و طی تكامل و مدرنیته شدن علوم اداری متناسب با شرایط و مقتضیات زمان دچار تغییر و تحول اساسی شده است . امروزه در اغلب كشورهای جهان برای انتصاب كارگزاران در مناصب حكومتی ، گزینشی سختگیرانه با طی فرآیندی طولانی كه گاهی تا 10 سال دوران آزمایشی همراه است و تا حصول اطمینان از نوع نگرش و افكار و اندیشه های افراد نسبت به جذب قطعی آنها اقدام نمی نمایند.

در نظام جمهوری اسلامی ایران با پیروزی اندیشه ها و افكار رهبر كبیر انقلاب كه منبعث از احكام اسلامی و شریعت نبوی بود و به خواست ملت ایران طی رفراندوم های متعدد حدود الهی و قوانین اسلامی پایه و اساس قانونگذاری و میزان پایبندی افراد به این قوانین معیار و ملاكی برای انتخاب و گزینش قرار گرفت.

ضوابط حاكم بر گزینش در ایران در مقایسه با ضوابط و معیارهای سایر كشورها، یكی از روان ترین و سهل ترین گزینشهاست، با نگاه گذرا به ماده 2 قانون گزینش كشور متوجه خواهیم شد كه آنچه در جذب و انتخاب نیروی انسانی مورد توجه قانونگذار بوده همان است كه شرع مقدس اسلام از یك مسلمان انتظار دارد و چیزی بیش از آن مورد نظر نیست و در خصوص اقلیت های دینی و مذهبی هم آنچه مورد توصیه و تأكید است اعتقاد و عمل به احكام و دستورات مربوطه است.

بنابراین با توجه به اینكه آموزش های اعتقادی و مذهبی از همان ابتدا در خانواده، مساجد، محافل مذهبی و مدارس و موارد تكمیلی در دانشگاههای كشور ارایه میگردد، داوطلبان استخدام در صورتیكه در سایر جنبه های قانونی نظیر عدم محكومیت كیفری مؤثر و سوابق سوء سیاسی یا اعتیاد مشكل نداشته باشند و به عنوان یك مسلمان به تكلیف دینی خود نظیر، تقید در انجام فرائض دینی، رعایت حجاب و حدود اسلامی و ترك محرمات و... عمل نمایند می توانند به عنوان كارگزار نظام استخدام شوند.

با این وجود در طی فرایند گزینش مشاهده می شود افرادی با تمام شایستگی هایی كه دارند در برخی از معیارهای دچار ضعف بوده و اطلاعات آنها ناقص یا بعضاً به لحاظ گذشت زمان دچار نسیان و فراموشی شده اند لذا بنابر تأكیدات و توصیه های رهبر كبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) از وظایف گزینش ها تهیه جزوات آموزشی و ارایه آموزش به اشخاص است كه مجموعه پیش رو در راستای توصیه های ایشان و در حد مسائل مورد نیاز و مبتلابه تهیه و در اختیار داوطلبان قرار داده شده است .

امید است با بهره گیری از این مجموعه بتوانید با افزایش سطح آگاهی و بیش اعتقادی، شایستگی ها و توان خود را هر چه بیشتر در راه اعتلای میهن عزیز و خدمت به ملت بزرگ ایران بكار بندید.

هیأت مركزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی