اخبار > صنوف باید منافع‌شان را به منافع مردم پیوند بزنند / انتظار داریم همه صنوف اخلاق را سرلوحه منافع صنف شان بدانند

موقعیت: صفحه اصلی > نمایش خبر 


وزیر بهداشت در حاشیه مراسم اعطای جایزه کیفیت غذا، دارو و بهداشت ایران:
صنوف باید منافع‌شان را به منافع مردم پیوند بزنند / انتظار داریم همه صنوف اخلاق را سرلوحه منافع صنف شان بدانند
وزیر بهداشت در حاشیه مراسم اعطای جایزه کیفیت غذا، دارو و بهداشت ایران با تاکید بر اینکه صنوف باید منافع‌شان به منافع مردم پیوند بزنند، گفت: انتظار داریم همه صنوف اخلاق را سرلوحه منافع صنف شان بدانند

دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم اعطای جایزه کیفیت غذا، دارو و بهداشت ایران درباره بحث خطاهای پزشکی که این روزها در شبکه‌های اجتماعی به آن دامن زده می شود، گفت: من علاقه مندم که ابتدا موضوع پرونده مرحوم کیارستمی به سرانجام برسد و بعد از آن حرف‌هایی دارم که به موقع می‌گویم. اما اکنون نمی‌خواهم چیزی را بگویم که روی این پرونده اثرگذار باشد.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به اعتماد خود به دانش، انصاف و طرفداری از حق و حقیقت همه اساتید برجسته‌ای که در کمیسیون رسیدگی به این پرونده حضور دارند، گفت:  بعد از به سرانجام رسیدن این موضوع حرف‌هایی است که آنها را می‌گویم، اما اکنون ممکن است این حرف‌ها به عنوان جانبداری تلقی شود.

دکتر هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر مطالبات صنف داروسازان درباره تعرفه خدمات داروسازی گفت: این اعتراضی است که همه صنوف دارند و هیچ صنفی نیست که بگویند از درآمدمان راضی هستیم، اما همه صنوف باید منافع‌شان را در گرو منافع جمع ببینند و شرایط اقتصادی و درآمدی مردم را هم در نظر بگیرند.

وی افزود: اقتصاد سلامت کاملا با اقتصاد ملی ما گره خورده، بنابراین ما باید همه چیز را در این قالب ببینیم. بر این اساس ما انتظار داریم همه صنوف اخلاق را سرلوحه منافع صنف شان بدانند. در عین حال اگر کاری از دستمان بر می‌آمده انجام دادیم، اما برخی از اقدامات نیز در اختیار سایر دستگاه‌ها است که باید از آنها مطالبه کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه درباره موسسات خصوصی که برای اعتباربخشی اقدام می‌کنند ،گفت: ما نباید برای اعتباربخشی موسسه خصوصی داشته باشیم، بلکه این کار یک قانون شفاف و روشن است و دستورالعمل آن نیز ابلاغ شده است و در عین حال دوره‌های آموزشی هم برای آن گذاشته شده و نیازی به وجود موسسه‌ای نیست.

وی با بیان اینکه موسساتی که در این زمینه وجود دارند به فکر منافع خود بوده و مورد تایید وزارت بهداشت نیستند، گفت: بحث اعتباربخشی کاری واضح است و نیاز به هزینه کرد مراکز درمانی دولتی و خصوصی در آن نیست. بنابراین اگر کسی خودش را وابسته به وزارت بهداشت در این حوزه معرفی می‌کند، حتما خلاف است و اگر مراکز بهداشتی و درمانی در این زمینه تخلفی دیدند یا کسی درخواست دریافت وجه کرد، مستقیما باید به خود من اطلاع داده شود و حتما با این موضوع برخورد می‌شود.

دکتر هاشمی افزود: به نظر من تغییر در سنجه‌های اعتباربخشی برای آسان کردن و ارتقا کیفیت در مراکز بهداشتی و درمانی و پرهیز از کاغذبازی و سطحی‌نگری انجام شده و امیدواریم که با بازنگری‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود، به یک اعتباربخشی ساده و مقبول برسیم و در عین حال از ورود شرکت‌های اعتباربخشی خارجی و افرادی که ممکن است در داخل از این حوزه به دنبال منافع‌شان باشند، جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت‌ها در حوزه سلامت گفت: نظارت در کل کشور مشکل دارد و اکثر حوادث دو ماهه اخیر که در سطح جامعه مطرح شد، ناشی از همین موضوع است.

وزیر بهداشت با تاکید بر مشکلات نظارتی در همه حوزه‌ها و به ویژه حوزه غذا اظهار کرد: البته در حوزه دارو شرایط بهتری داریم، اما نمی‌توان گفت که آن هم به صورت 100 درصد انجام می شود. بر این اساس نیاز به اختیارات نظارتی بیشتر برای مصرف کننده و دستگاه‌های سیاستگذار است که این کار هم نیاز به قانون دارد و امیدواریم به این موضوع در تدوین برنامه ششم توسعه توجه شود، بطوریکه به نقش نظارتی مردم توجه شود و مردم سهم بیشتری در نظارت‌ها و در قانون داشته باشند. در عین حال در زمینه ایجاد ساز و کارهای نظارتی نیز بسترهای لازم در قانون ایجاد شود.

دکتر هاشمی در خصوص کیفیت محصولات با بیان این که کیفیت در سایه رقابت ایجاد می‌شود، افزود: ما آنطور که باید نتوانستیم امکانات رقابت را در حوزه‌های مختلف فراهم کنیم. امیدواریم در شرایط جدید که تحریم‌ها برداشته می‌شوند و فضای بهتری برای کسب و کار ایجاد می‌شود به این موضوع توجه شود.

وزیر بهداشت افزود: ما در برخی حوزه‌ها انحصار ایجاد کردیم و شاید در طول این سالها همیشه از حمایت بخش خصوصی صحبت کردیم، اما در عین حال ظاهر کار را حفظ کرده و بخشی از دستگاه‌های دولتی را با قالبی دیگر دولتی نگهداشته‌ایم و این موضوع مانع ایجاد رقابت شده است. به عنوان مثال در حوزه دارو اکنون 65 تا 70 درصد تولیدات غیر مستقیم در دست دولتی‌هاست و هر کجا که قدم می‌گذاریم اثری از آنها وجود دارد و زمانی که می‌خواهید در این زمینه سخت گیری کنید، مشکل ایجاد می‌شود. البته این موضوع مختص حوزه فعالیت ما نیست و همه دستگاه‌ها این گرفتاری را دارند. باید توجه کرد تا زمانی که رقابت ایجاد نشود، کیفیت نیز وجود ندارد.

دکتر هاشمی نظارت مردم را بسیار با اهمیت بیان کرد و گفت: قانون باید به نحوی باشد که اگر مردم حقوق‌شان آسیب دید، بتوانند برخورد کنند. در این صورت کیفیت هم ارتقا می‌یابد. بنابراین باید در عین ایجاد رقابت، نقش مردم را در امر نظارت پر رنگ کرد. در حال حاضر مواردی وجود دارد که خود دولت هم تولید کننده است و هم مصرف کننده و در این شرایط کیفیت نه تنها ارتقا پیدا نمی‌کند بلکه کاهش می‌یابد.
تاریخ: يکشنبه ٢٧ تير ١٣٩٥  |  ساعت: ٠٩:٥٥  |  شماره خبر: ١٣٣٧٦٣  |  تعداد مشاهده: 141
امتیازدهی

خروج
ارباب رجوع

icon
فرم مشخصات فردی
icon
تماس با اداره شکایات
icon
پرسشنامه ارباب رجوع
icon
ارائه شکوائیه
icon
راهنمای سایت

ارتباط با ما

icon
نشانی هیات مرکزی
icon
پست الکترونیک
icon
آدرس سایت هسته ها
icon
نشانی هسته ها
icon
نظرسنجی
اخبار
گزینش
وبدا
انتصابات
آموزش
فرهنگی
اجتماعی
منوی اصلی
آشنایی با گزینش
قوانین و مقررات
تقویم آموزشی
منشور اخلاقی
نرم افزار راهنما
ارتباط با ما
گالری تصاویر
آزمون آنلاین
ارباب رجوع
فرم مشخصات فردی
نتایج آزمون استخدامی
پرسشنامه ارباب رجوع
ارائه شکوائیه
راهنمای سامانه
احکام و استفتائات
امام خمینی (ره)
مقام معظم رهبری
آیت الله العظمی بهجت
آیت الله مکارم شیرازی
پیوند ها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
وزارت بهداشت
نشانی : شهرک قدس ، میدان صنعت، بلوار شهید فرحزادی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هیات مرکزی گزینش
طراحی و اجرا : واحد آمار و فناوری اطلاعات هیات مرکزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بازدید کنندگان این صفحه:
29421
بازدید کنندگان امروز:
115
کل بازدیدکنندگان:
2828529
بازدیدکنندگان آنلاین:
10
زمان بارگذاری صفحه:
0.4212
ثانیه