اخبار > اقدامات وزارت جهاد کشاورزی با سلامت گره خورده است/ محصولات تراریخته علمی است که فواید و معایب خاص خود را دارد

موقعیت: صفحه اصلی > نمایش خبر 


اقدامات وزارت جهاد کشاورزی با سلامت گره خورده است/ محصولات تراریخته علمی است که فواید و معایب خاص خود را دارد
وزیر بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی درباره تفاهم‌نامه همکاری میان وزارتخانه‌های بهداشت و جهاد کشاورزی،‌ درباره واردات محصولات تراریخته به کشور، گفت: طی هشت تا 10 سال گذشته هیچ اتفاق جدیدی در کشور دراین باره رخ نداده است.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری با وزارت جهاد کشاورزی، با بیان اینکه مصوبات و تصمیمات شورایعالی سلامت و امنیت غذایی که با ریاست رییس  جمهور برگزار می‌شود را پیگیری می‌کنیم، گفت: یکی از دستگاه‌های بسیار مهم و ارزشمند در کشور، وزارت جهاد و کشاورزی است. چرا که اقدامات لازم برای غذای مردم و آشامیدنی‌ها عمدتا در این وزارتخانه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اقدامات وزارت جهاد کشاورزی با سلامت گره خورده است،‌ افزود: امروز در کنار وزیر محترم جهاد کشاورزی، مهندس حجتی و همکاران‌شان بودیم و تفاهم‌نامه‌ای میان وزرات بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی امضا شد. بطوریکه اقدامات چند ماهه گذشته که کاری فشرده در قالب کارگروه‌های متعدد بوده، در قالب یک تفاهم‌نامه امضا شد و اجرا می‌شود. بر این اساس امیدواریم در قالب اجرای مصوبات این تفاهم‌نامه، شاهد اجرای مصوبات شورایعالی سلامت و امنیت غذایی هم در حوزه مواد غذایی پروتئینی و هم در حوزه غلات و نباتات باشیم و توافقات انجام شده، عملیاتی شود.

دکتر هاشمی، هدف از این تفاهم‌ را حفظ سلامت مردم و پیشگیری از بیماری‌ها دانست و ادامه داد: البته بخشی از این کار هم در دست خود مردم است که باید سفره‌شان را به سفره نیاکان نزدیکتر کنند. در حال حاضر بسیار بد است که مصرف شیر ما در کشور یک‌سوم دنیا باشد یا از سبزیجات و غلات کمتر استفاده کنیم. باید توجه کرد که لبنبات به رشد کودکان و کاهش بیماری‌ها کمک می‌کند و غذا بسیار مهم است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره شایعاتی که در حوزه مواد غذایی در کشور مطرح می شود، اظهار کرد: درباره سلامت مواد غذایی،‌ نکته مهم این است که مردم باید باور کنند که ما دروغ نمی‌گوییم. در این صورت شایعه اثرگذار نیست. ما نهایت تلاشمان را انجام داده‌ایم تا به مردم دروغ نگوییم وآنچه را که واقعا وجود دارد را به مردم اعلام کنیم.

دکتر هاشمی ضمن ابراز امیدواری نسبت به ایجاد این باور در مردم،‌ گفت: البته شایعه در حوزه غذا همواره وجود دارد. به طوریکه همواره یکی از مشکلات عمده در اروپا و آمریکا شایعات حوزه غذا است. در عین حال باید توجه کرد که  بسیاری از شایعات صحت ندارند؛ چرا که وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان استاندارد و ... نظارت‌هایشان را در این حوزه اعمال می‌کنند.

وی با بیان اینکه البته این هم  درست نیست که بگوییم اصلا مشکلی وجود ندارد، بلکه مشکل هست و افراد متخلف هستند، ادامه داد: در این حوزه قاچاق وجود دارد، اما تلاش دستگاه‌ها، مراقبت از سلامت مردم بوده و مصوبات شورایعالی سلامت و امنیت غذایی نیز در همین راستا است.

دکتر هاشمی با اشاره به تلاش وزارت جهاد کشاورزی هم در قالب سازمان دامپزشکی و هم در جهت دفع آفات و حفظ نباتات، اظهار کرد: در عین حال مسوولیت این وزارتخانه درباره نوع سمومی که استفاده می‌کند،‌ میزان آنها و منبع تهیه سموم بسیار سنگین است و این اقدامات کمک می‌کند تا مردم نگرانی نداشته باشند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مردم باید در زمینه رفتار و سبک زندگی‌شان نگران باشند، گفت: اینکه 50 درصد مردم کشور اضافه وزن دارند، تقصیر وزارتخانه نیست و دست خود مردم است.

دکتر هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره محصولات تراریخته و چگونگی واردات آنها به کشور، گفت: اولا باید توجه کرد که محصولات تراریخته به طور کل در دنیا محکوم نیست، بلکه علمی است که فواید و معایب خاص خود را دارند. در عین حال این محصولات هم مزایا و موارد مصرف حمایتی دارند و هم دارای مضراتی هستند که باید از آنها جلوگیر ی شود. به عنوان مثال مخازن ژنتیکی ما در حوزه غلات کاملا طبیعی است و اجازه نمی‌دهیم که آلودگی برای آنها ایجاد شود.

وی افزود: البته ممکن است کارهای تحقیقاتی در این زمینه انجام شود که ما این تحقیقات را روی حیوانات و وزارت کشاورزی روی گیاهان و نباتات انجام می‌دهیم و برای حرکت در مرزهای دانش  باید این مطالعات تحقیقاتی را انجام دهیم. اما نباید به دروغ بگوییم که اینها را سر سفره مردم آورده‌ایم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه واردات محصولات تراریخته کاملا تحت کنترل است، ادامه داد: سازمان غذا و دارو  به جز روغن، ذرت و سویا، اجازه ورود محصول تراریخته دیگری را نمی‌دهد و این محصولات هم به صورت مکرر آزمایش می‌شوند. در سطح عرضه نیز فقط در مورد یک نوع پنبه محصولات تراریخته وجود دارد.

وی تاکید کرد: بنابراین درباره تراریخته‌ها ما حتما با افرادی که مخالفند، همراهیم با موافقان این محصولات نیز به صورت مشروط همراه می‌شویم. بر این اساس نه وزارت بهداشت و نه وزارت جهاد و کشاورزی  و نه دولت، به طور عام این محصولات را نفی یا حمایت نمی‌کنیم و در مواردی که استفاده از این محصولات مفید است اجازه ورودشان را می‌دهیم، اما در موارد مضر آنها را منع می‌کنیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه از 10 سال پیش روغن، ذرت و سویا وارد  کشور می‌شده و حالا اگر بخواهیم این محصولات را به صورت غیرتراریخته وارد کنیم،‌ ممکن است پیدا نکنیم و یا به چندین برابر قیمت باشد، گفت: درباره محصولات تراریخته طی هشت تا 10 سال گذشته هیچ اتفاق جدیدی در کشور رخ نداده است. از طرفی در سال 2005 تحقیقی در زمینه برنج‌های تراریخته انجام شد، اما به این معنی نیست که این محصولات را  وارد بازار کرده‌اند. بلکه در طی 10 سال گذشته هیچ اتفاق جدیدی در حوزه تراریخته در کشور رخ نداده است.

وزیر بهداشت در پایان در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر کاهش قیمت محصولات زیان‌باری چون شکر، گفت: پیشنهاد دکتر دیناروند بود که محصولات زیان‌آور را ارزان در اختیار مردم قرار ندهیم. در این زمینه اگر بنا باشد اقدامی را آغاز کنیم باید اول از سیگار شروع کنیم.

تاریخ: يکشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٥  |  ساعت: ١٠:٥٦  |  شماره خبر: ١٣٤١٨٣  |  تعداد مشاهده: 286
امتیازدهی

خروج
ارباب رجوع

icon
فرم مشخصات فردی
icon
تماس با اداره شکایات
icon
پرسشنامه ارباب رجوع
icon
ارائه شکوائیه
icon
راهنمای سایت

ارتباط با ما

icon
نشانی هیات مرکزی
icon
پست الکترونیک
icon
آدرس سایت هسته ها
icon
نشانی هسته ها
icon
نظرسنجی
اخبار
گزینش
وبدا
انتصابات
آموزش
فرهنگی
اجتماعی
منوی اصلی
آشنایی با گزینش
قوانین و مقررات
تقویم آموزشی
منشور اخلاقی
نرم افزار راهنما
ارتباط با ما
گالری تصاویر
آزمون آنلاین
ارباب رجوع
فرم مشخصات فردی
نتایج آزمون استخدامی
پرسشنامه ارباب رجوع
ارائه شکوائیه
راهنمای سامانه
احکام و استفتائات
امام خمینی (ره)
مقام معظم رهبری
آیت الله العظمی بهجت
آیت الله مکارم شیرازی
پیوند ها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
وزارت بهداشت
نشانی : شهرک قدس ، میدان صنعت، بلوار شهید فرحزادی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هیات مرکزی گزینش
طراحی و اجرا : واحد آمار و فناوری اطلاعات هیات مرکزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بازدید کنندگان این صفحه:
29364
بازدید کنندگان امروز:
35
کل بازدیدکنندگان:
2828449
بازدیدکنندگان آنلاین:
12
زمان بارگذاری صفحه:
0.4368
ثانیه