اخبار > هم زبانی برخی دانشگاه ها با کشورهای هم مرز، راهی برای ایجاد تعاملات بین الملل

موقعیت: صفحه اصلی > نمایش خبر 


وزیربهداشت در ششمین اجلاس کشوری معاونین و مدیران امور بین المللی دانشگاه های علوم پزشکی:
هم زبانی برخی دانشگاه ها با کشورهای هم مرز، راهی برای ایجاد تعاملات بین الملل
وزیر بهداشت با بیان اینکه نباید از رفت و آمد نخبگان کشور به خارج از کشور برای فراگیری مهارت خودداری کرد، خاطرنشان کرد: افراد مستعد در دانشگاه ها باید شناسایی شوند و برای کسب تجربه و مهارت از ظرفیت های بین المللی استفاده کنند.

دکتر سیدحسن هاشمی درششمین اجلاس کشوری معاونین و مدیران امور بین المللی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان اینکه حوزه بین الملل برای دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های قطب حوزه مهمی محسوب می شود، گفت: لازم است افرادی که انگیزه فعالیت در این حیطه را دارند، در دانشگاه ها مسئولیت را برعهده بگیرند. 

وزیربهداشت افزود: روسای دانشگاه ها به دلایلی به این حوزه اهمیت نمی دهند و نیاز است که معاونین و مدیران بین الملل بیشتر تلاش کنند و زمینه را مهیا کنند، تا روسای دانشگاه ها بر اهمیت آن واقف شده و به حوزه آشناتر شوند، اینگونه می توان مشارکت و همکاری آنها را در اختیار داشت، در این راستا در ابتدا باید دانشگاه ها هدفمند شوند و بدانند که از ایجاد ارتباط با دانشگاه های بین المللی چه می خواهند.

دکتر هاشمی با تاکید براینکه نباید از رفت و آمد نخبگان کشور به خارج از کشور برای فراگیری مهارت خودداری کرد، خاطرنشان کرد: افراد مستعد در دانشگاه ها باید شناسایی شوند و برای کسب تجربه و مهارت از ظرفیت های بین المللی استفاده کنند، اما نه به منظور کسب دانش، چرا که از علم و دانش چیزی کم نداریم، بلکه برای مشاهده و فراگیری مهارت، نظم، انضباط و مدیریت در سیستم باید از این ظرفیت ها استفاده کنند. زیرا شاه بیت بخش بین الملل همین شناسایی نخبگان و پرورش دادن استعداد آنها است. 

وزیر بهداشت با بیان اینکه نیازی نیست حوزه بین الملل دانشگاه ها با سازمان های بین المللی جهان از جمله سازمان بهداشت جهانی ارتباط برقرار کند، گفت: این حوزه می تواند با مراکز علمی دنیا ارتباط خوبی برقرار کند و این موضوع هم بستگی به توانمندی اعضای هیات علمی و هیات رییسه دانشگاه ها دارد. 

دکتر هاشمی بر نقش موثر روابط بین الملل در آن سوی مرزها تاکید کرد و گفت: برای دانشگاه ها یافتن ایرانیانی که در خارج از کشور هستند و با آنها اشتراکات فرهنگی دارند، مهم است، زیرا با گسترش این ارتباطات زمینه سرمایه گذاری و خدمات حاصل می شود و از این طریق سرعت تعاملات بیشتر می شود، اما یکی از دستگاه هایی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، حوزه سلامت است، لذا باید دقت شود، تا در تعاملات بین المللی این اشکال ایجاد نشود و حواسمان به منافع ملی باشد، درعین حال هم نباید استرس به خود راه داد و خود را از فرصت ها محروم کرد، درعین حال، انسان های شریف و نوع دوست زیادی در سراسر جهان وجود دارند که فارغ از مسائل سیاسی علاقه مند به کمک به بشریت هستند که این افراد باید کشف شوند تا از آنها در زمینه ارتقای دانش و مهارت استفاده کنیم. 

وزیربهداشت درخصوص هم زبانی برخی دانشگاه ها با کشورهای هم مرز خود گفت: بعضی از دانشگاه ها ماموریت مضاعفی دارند، مثلا دانشگاه های آذری زبان می توانند با دانشگاه های کشور ترکیه و آذربایجان ارتباط برقرار کنند، یا در غرب کشور دانشگاه کردستان، ایلام و خوزستان این موقعیت را دارند تا با مناطق کرد زبان هم مرز با ایران تعامل داشته باشند و باید توجه کرد که این ارتباط فقط کسب علم و دانش نیست، بلکه کمک به امنیت کشور است، از نمونه های موفق در این زمینه هم می توان از دانشگاه بیرجند و خراسان رضوی نام برد. 

دکتر هاشمی با بیان اینکه چنانچه ارتباط دانشگاه ها با کشورهای همسایه موثر و مفید باشد، زمینه گردشگری سلامت بیش از پیش مهیا می شود، تصریح کرد: شان تمدن چندهزار ساله ایران باید حفظ شود و ما که اکنون در این عصر زندگی می کنیم، باید این تمدن را زنده نگه داریم، یکسری از کشورهای کوچک با دانشگاه های بزرگ کار می کنند، بنابراین ما چرا با دانشگاه های بزرگ کار نکنیم؟ فعالیت بین الملل دانشگاه ها باید براساس کار کردن با دانشگاه های معتبر و بزرگ جهان بنا شود. 
دکتر هاشمی درخصوص موفقیت دانشگاه ها در امر بین المللی شدن گفت: برای بین المللی شدن دانشگاه ها ابتدا باید افراد علاقه مند شناسایی شوند و بعد از آن تلاش فرد، آموزش شیوه راه و شیوه مذاکره و همچنین فراهم کردن امکانات برای او در اولویت است.
وزیربهداشت با بیان اینکه اگر دانشگاه ها در حوزه بین الملل هدفمند برنامه ریزی کنند، هم در هزینه ها و هم در زمان صرفه جویی می شود، اظهارداشت: به ثمر نشستن اهداف بین المللی سازی دانشگاه ها نیازمند بازه زمانی 30 ساله است و نباید انتظار داشت سریع به نتیجه برسد./207

تاریخ: يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦  |  ساعت: ٠٩:٠٨  |  شماره خبر: ١٤٤٥٢٢  |  تعداد مشاهده: 299
امتیازدهی

خروج
ارباب رجوع

icon
فرم مشخصات فردی
icon
تماس با اداره شکایات
icon
پرسشنامه ارباب رجوع
icon
ارائه شکوائیه
icon
راهنمای سایت

ارتباط با ما

icon
نشانی هیات مرکزی
icon
پست الکترونیک
icon
آدرس سایت هسته ها
icon
نشانی هسته ها
icon
نظرسنجی
اخبار
گزینش
وبدا
انتصابات
آموزش
فرهنگی
اجتماعی
منوی اصلی
آشنایی با گزینش
قوانین و مقررات
تقویم آموزشی
منشور اخلاقی
نرم افزار راهنما
ارتباط با ما
گالری تصاویر
آزمون آنلاین
ارباب رجوع
فرم مشخصات فردی
نتایج آزمون استخدامی
پرسشنامه ارباب رجوع
ارائه شکوائیه
راهنمای سامانه
احکام و استفتائات
امام خمینی (ره)
مقام معظم رهبری
آیت الله العظمی بهجت
آیت الله مکارم شیرازی
پیوند ها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
وزارت بهداشت
نشانی : شهرک قدس ، میدان صنعت، بلوار شهید فرحزادی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هیات مرکزی گزینش
طراحی و اجرا : واحد آمار و فناوری اطلاعات هیات مرکزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بازدید کنندگان این صفحه:
18108
بازدید کنندگان امروز:
258
کل بازدیدکنندگان:
2739391
بازدیدکنندگان آنلاین:
9
زمان بارگذاری صفحه:
0.6864
ثانیه