اخبار > در تحریم های احتمالی باید کمترین آسیب متوجه مردم باشد

موقعیت: صفحه اصلی > نمایش خبر 


وزير بهداشت در يكصد و ششمين اجلاس روساي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي كشور:
در تحریم های احتمالی باید کمترین آسیب متوجه مردم باشد
وزیر بهداشت گفت: آنچه امروز علاوه بر کنترل منابع و مصارف كه هدف اصلي ما در اين دوره است، اهميت دارد بحث تحریم‌ ها است که بسیار جدی شده است.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در یکصد و ششمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، با اعلام این مطلب، اظهار داشت: برخورد با تحریم ها، دو روش دارد اول اینکه چیزی نگوییم تا کسی نترسد و نگران نشود و به فکر مذاکره و توافق باشیم و احتمالات را درنظر بگيريم و بعد با واقعيت روبرو شويم.

وزیر بهداشت افزود: روش دوم، باور نزدیک شدن به طوفان است كه بايد آمادگی داشته باشيم و همه افراد و مدیرانی که در معرض هستند بايد در این زمینه تدبیر کنند. بنده طرفدار روش دوم هستم؛ نباید جامعه و ‏مدیران را در غفلت و خوش خیالی نگه داريم

مسئول تامین دارو و تجهیزات و سلامت مردم هستیم

دکتر هاشمی با بیان اینکه عزم طرف مقابل يعني آمريكا، کاملا جزم است و با هر زباني مي خواهد بگويد بی‌رحمانه‌ ترین تحریم‌ های مالی طول ‏تاریخ را در مورد ایران اعمال خواهد كرد، گفت: مسئوليت دارو و تجهيزات و سلامت مردم به عهده ما است، آیا باید در این شرایط بنشینیم و نگاه کنیم؟ باید از هم اکنون متفاوت عمل کرده و تدبیر کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید در ‏این چالش مهم که بخش عمده‌ ای از قدرت بین المللی می‌ خواهد مدیریت کشور را وارد آن کند و باعث درد و رنج مردم شود به وظيفه مان به درستی عمل کنیم. ‏

اگر برای شب عملیات آماده نیستیم، باید برویم

دکتر هاشمی خطاب به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور گفت: باید ببینیم آیا تیم‌ مان آمادگی شرایط تحریم را دارد یا خیر، اگر تیم آمادگی ندارد، باید عوض شود. البته این نگاه را ‏نسبت به کل حاکمیت دارم و چند بار در جلسه‌ های هیات دولت هم گفته ام که اگر برای شب عملیات آماده نیستیم، باید برویم.

وزیر بهداشت یادآور شد: در وزارت ‏بهداشت نباید دچار رودربایستی شویم و باید تیمی را همراه خود داشته باشیم که تا آخر پای کار باشند، زیرا روزهای سختی را در پیش ‏خواهیم داشت و همه افراد باید آماده باشند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در تحریم های احتمالی باید کمترین آسیب متوجه مردم باشد، اظهار داشت: برای صرفه جویی باید از خودمان شروع کنیم. اگر رفت و آمدها، کنفرانسها، همایشها و به طور کلی رفتار اداری و مدیریتی ما مانند گذشته باشد نباید از مردم توقع همراهی داشت.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اگر ‏قرار است استحکامی ایجاد شود تا آسیب کمتری وارد شود، باید از هم اکنون تدبیر کرد تا نهال هايي كه كاشته شده در این طوفان ريشه كن نشود.

لزوم حل مشکل نقدینگی و ارز در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بايد دو مشكل عمده را حل كنيم، يكي بحث نقدينگي و ديگري ارز است. در حال حاضر ‏عقل حکم می‌کند که دانشگاه ها مواد اولیه، دارو و تجهیزات ضروری مازاد بر نیاز را ذخیره کنند و این آمادگی را داشته باشیم که اگر مشکلی پیش آمد، به هيچ وجه متوجه مردم نشود، برای این کار نیازمند منابع مالی هستیم.

وزیر بهداشت ضمن انتقاد از برخی افراد که پرداخت مطالبات وزارت بهداشت را منحصر به پرداخت پزشکان به می دانند، گفت: هر زمان صحبت بدهی بیمه‌ ها می‌شود، برخي ‏افراد اقتصادی فکر می‌ کنند این طلب پزشکان است و مي گويند پزشکان كه وضع مالي خوبي دارند و به همین دلیل بدهی ها را پرداخت نمی کنند در حالیکه شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی طلبکاران عمده ما هستند.

شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی؛ عمده طلبکاران وزارت بهداشت

دکتر هاشمی تاکید کرد: عمده بدهی های وزارت بهداشت، مربوط به مطالبات شرکت‌ های دارویی و تجهیزات پزشکی است که امروز ‏بیش از هر زمان دیگری نیاز به پول دارند که تولید ادامه پیدا کند و باید ارز مورد نیاز را در اختیار داشته باشند تا دارو و مواد اولیه را به کشور وارد کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بخشی از بدهی های وزارت بهداشت مربوط به مطالبات پرستاران و پزشکان است، افزود: انتظار مي رود که سازمان برنامه و بودجه، سازمان بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات وزارت بهداشت، کمک بیشتری کنند. البته صحبت‌ هایی با سازمان ‏برنامه و بودجه شده و بودجه امسال را توافق کردیم تا نگرانی خاصی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود نداشته باشد، با سازمان ‏تامین اجتماعی نیز صحبت‌ هایی انجام شده است.

دکتر هاشمی ضمن ابراز رضایت از عملکرد سازمان سازمان بیمه سلامت در مورد اعتبارات جاری امسال، گفت: امیدواریم این سازمان بدهی های گذشته خود را با تلاشی ‏که مدیران آن دارند طی یک ماه پیش رو حل و فصل کنند.

عملکرد بانک مرکزی در شرایط کنونی در تامین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی مهم است

وزیر بهداشت عملكرد بانک مرکزی در شرایط کنونی را بسیار مهم دانست و افزود: بانک مرکزی باید بتواند ارز مورد نیاز شرکت ‌های ‏دارویی و تجهیزات پزشکی را فراهم کند اما شرکت‌ های دارویی و تجهیزات پزشکی هم مشکلاتی دارند و امیدوارم با دستورات موكد رییس جمهوری، بانک مرکزی متوجه باشد ‏که بخش دارو و تجهیزات پزشکی بسیار مهمتر از اقلام دیگر است.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر لزوم افزایش آمادگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای مقابله با شرایط تحریم، گفت: از دانشگاه‌های علوم پزشکی انتظار دارم هر امکانی که دارند، به میدان بیاورند البته امسال مشکلات ما ‏بسیار کمتر است، عددی که از فروش نفت به خزانه می‌ آید، بی‌سابقه است و مانند گذشته این فروش ادامه دارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آنچه باعث نگرانی خواهد بود، بعد ‏از آبان ماه است در نتیجه باید از الان تدبیر انجام شود بنابراین اقدامات غیرضروری و ساخت و سازهایی که آرزو بوده نباید شروع شود و پروژه‌ هایی که پیشرفت زیر 30 یا 40 درصد ‏دارد، باید متوقف شود و سرمایه به سمت پروژه‌هایی برود که پیشرفت 80 تا 90 درصدی دارد تا به بهره‌برداری برسد و وارد چرخه خدمت شود چراکه اگر قرار  باشد رفتار ما در ‏شرایط ویژه مانند شرایط عادی باشد، نهایت بی تدبیری است و مشكل آفرين خواهد بود.

جامعه پزشکی بیشترین نقش را در کنترل یا افزایش هزینه های حوزه سلامت دارد

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر لزوم صرفه جویی در هزینه ها، اظهار داشت: اگر جامعه پزشکی حس کند در گفتار و رفتارمان صادق هستیم، ‏همکاری خواهند کرد، اما چنانچه ببینند دچار ریخت و پاش و هدررفت منابع هستيم، گمان خواهند كرد که دروغ می‌ گوییم و انتظاری داریم که خودمان به آن عمل ‏نمی‌کنیم، در نتیجه بیشترین نقش برای کنترل یا افزایش هزینه‌ ها را جامعه پزشکی دارد که باید رفتار ما این اطمینان را برای نقش آفرینی مثبت جامعه پزشکی ایجاد کند.

دکتر هاشمی با اشاره به نقش ویژه و پیشتازی جامعه پزشکی در تمام حوادث قبل و بعد از انقلاب، خاطرنشان کرد: جامعه پزشکی در طول تاریخ انقلاب اسلامی، فداکاری‌ های زیادی انجام داده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ضريب هوشي متوسط مديران و مسئولان امر، بايد بيشتر از متوسط دانشگاه باشد در غيراين صورت كار دانشگاه و وزارت بهداشت به جايي نخواهد رسيد، افزود: ترامپ و طرفدارانش نهایت فشار را بر ایران می‌ آورند بنابراین نبايد زیاد هم خوش خیال باشيم چرا كه شرایط سخت‌ تر از دوره‌ های قبل ‏خواهد بود. اگر در راس کشور و مسئولان ارشد کشور و دولت و مجلس و قوه قضاییه با هم همراه باشند، هزینه تحریم ها کمتر خواهد بود.

شجره طیبه انقلاب همچنان پابرجاست

دکتر هاشمی اظهار داشت: آرزو مي كنيم که این مسیر مقابله با تحریم ها را کم هزینه ‌تر دنبال کنیم زیرا این طوفان پر سر و صدا می‌گذرد و اگر تدبیر کنیم، خرابی آن کمتر ‏خواهد بود. تمام فشار ترامپ این است که با او مذاکره کنیم و مذاكره به اسم او تمام شود و در کارنامه ‌او ثبت شود اما همان طور که مقام معظم رهبری پیش‌ بینی کرده اند، این دوره نیز می‌ گذرد و کسانی که قبلا هم این ملت را تحت فشار قرار دادند، بالاخره رفتند و اثری از آنها نیست ولی شجره طیبه انقلاب همچنان پابرجاست.

اينكه آمريكا می‌گويد که به فکر مردم است و دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، دروغ است

وزیر بهداشت تاکید کرد: اکنون وقت کار کردن است، امیدوارم همه تدبیر کنند که از این دوره با کمترین زحمت و ناراحتی ‏برای مردم عبور کنیم. اينكه آمريكا می‌گويد که به فکر مردم است و دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، دروغ است زيرا در تحریم مبادلات مالی، از کودک ‏شیرخوار تا شهروند معمولی آسیب می‌بینند چراکه وقتی روابط بانکی را قفل می‌ کنند و به منابع مالی آسیب می‌زنند، آسیب آن متوجه مردم ‏می‌شود، در نتیجه باید در سه چهار ماه آینده شبانه ‌روزی کار کنيم و به این فکر کنیم که شرایط با گذشته متفاوت است.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: اگر ارز مورد نیاز را با سقفی كه اعلام كرده اند به ما اختصاص بدهند و نقدينگي را فراهم كنند، در حوزه سلامت مشكلي ايجاد نخواهد شد.

روسا و مديران نبايد به اخبار منفی و فضاي مجازي اعتنا كنند

 وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: در محيط هاي كاري، تنش ها به حداقل برسد و اگر قبلا وقت نمي گذاشتيم، اكنون با منتقدين وارد صحبت شويم البته صحبت با برخی افراد فايده ای ندارد. روسا و مديران نبايد به اخبار منفی و فضاي مجازي اعتنا كنند، چراكه بعضی افراد قلب‌ های بیماری دارند، هرچند تعدادشان کم است، اما پر سر و صدا هستند و هر جايي كه هستند مطالبي را بيان مي كنند که آرامش روانی جامعه را دچار خدشه می کند و متاسفانه بعضی از مدیران، مدیریت‌ شان وابسته به فضای مجازی است و بخشی از آنتن صدا و سیما نیز متاثر از همین فضا است و ظاهرا اصلي و فرعي كردن مسائل و اولويت ها و دشمن شناسي در كشور تغيير كرده است.

دکتر هاشمی تاکید کرد: مديران كشور نبايد در اين تله بيفتند و به اين مسائل و فضاسازی های روانی توجهي كنند چراكه با خدا معامله كرده اند و آنچه اهميت دارد رضايت مردم است و اگر از مطلب يا نقدي گله مند شدند، به ميان مردم بروند چون حضور در كنار مردم به همه آرامش مي دهد، اما نبايد منتقدين را ناديده گرفت هنر در اين است كه مخالفين را در كنار خود داشته باشيم.

از ابتدا هم نمی خواستیم در هیچ کدام از دسته‌ ها و گروه‌ های سیاسی وارد شویم

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: طبيعي است كه در کشور دعواهایی وجود دارد. ما از ابتدا هم نمی خواستیم در هیچ کدام از دسته‌ ها و گروه‌ های سیاسی وارد شویم؛ چون کار ما خدماتي و تخصصی است چراکه حضور در بطن این مسائل و گروه ها، خوش عاقبت نبوده و هیچ کدام از این گروه‌ ها نیز عاری از خطا نبوده اند بنابراين بايد فقط به فکر خدمت کردن به مردم و افزایش رضایتمندی آنها باشیم.

خدمت در حوزه سلامت بیشترین توشه را برای آخرت فراهم می‌کند

دکتر هاشمی با بیان اینکه خدمت در حوزه سلامت بیشترین توشه را برای آخرت فراهم می‌کند، گفت: براي برخي افراد که بر خلاف منابع ملی رفتار و حرکت می کنند، متاسف می شوم البته برخی از این افراد، ظاهرا انسان‌ های معروفی هم هستند، اما در عمل به اسم دین، ایران، انقلاب و منافع ملی به فکر منافع خود هستند و وقتی به رفتار آنها نگاه می‌کنید اثری از منافع ملی نمی‌ بینید. بسیاری از این تریبون ‌ها را مردم و انقلاب به آنها داده ‌اند، اما این افراد فقط به دنبال دیده شدن هستند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: عده ای تصور مي كنند تا تريبون به دست آوردند مي توانند توقع ايجاد كنند! نارصايتي زماني ايجاد مي شود كه سطح توقعات و عمل دچار فاصله زيادي شود و اين فاصله ها در طول سال هاي گذشته افزايش پيدا كرده است.

لزوم هماهنگی و تعامل روسای دانشگاه ها با نمایندگان مجلس، مسئولان، ائمه جمعه و رسانه ها

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی و تعامل روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی با نمایندگان مجلس، مسئولان ائمه جمعه و رسانه‌ ها، گفت: محدودیت‌ ها و وضعیت فعلی را به آنها توضیح دهند البته امسال وضعیت ما از سال گذشته بهتر است، این نشان می‌ دهد که در سال گذشته با ما سوء رفتار داشته ‌اند و مشکل ما بدهی مزمنی است که در حوزه سلامت از گذشته وجود دارد.

وزیر بهداشت یادآور شد: تا امروز یک دوازدهم بودجه ما را داده اند و امیدواریم عنایت خزانه و سازمان برنامه و بودجه مستدام باشد و تامین اجتماعی و بیمه سلامت نیز بدهی‌های خود را طی دوسه ماه آینده تسویه کنند و به نظر می‌رسد امسال اگر در تامین نیازهای اساسی موفق عمل کنیم، مشکل جدی نخواهیم داشت.

بزرگ‌ ترین دشمن ما جهل و لجاجت است

دکتر هاشمی تاکید کرد: بزرگ‌ ترین دشمن ما جهل و لجاجت است؛ باید بپذیریم ‏افرادي در ما نفوذ کردند که حرف و عمل ‌شان با نیت‌ شان کاملا متفاوت است، در نتیجه هم باید دشمن شناس باشیم و هم مسائل ‏را اصلی و فرعی کنیم و شبانه‌روزی کار کنیم تا رضایت مردم را به دست آوریم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز مهم‌ ترین مساله کشور و تمامیت ارضی ما، رضایت مردم است، نباید در خواب غفلت به سر بریم و بايد بر كنترل منابع و مصارف تاكيد ويژه اي داشته باشيم تا روزي ما را به ريخت و پاش منابع متهم نكنند.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در شرایط امروز، نیاز به تدبیر بیشتری برای اداره امور کشور از جمله حوزه سلامت وجود دارد خوشبختانه در ۵ سال گذشته، تلاش های زیادی در حوزه سلامت در موضوع کاهش هزینه های مردم، افزایش دسترسی به خدمات، توسعه زیر ساخت ها، نوسازی و بهسازی پروژه ها و میلیون ها متر مربع ساخت و ساز انجام شده است.

طرح تحول سلامت بدون وقفه در خدمت رسانی به مردم ادامه دارد

وزیر بهداشت گفت: برای خدمت رسانی در حوزه سلامت، افراد زیادی صادقانه و گمنام تلاش کردند که این تلاش ها منجر به رضایت نسبی مردم شد البته ارائه دهندگان خدمات در بخش سلامت کمی دلخور هستند که البته حق دارند اما آنچه مایه شادمانی است این است که طرح تحول سلامت بدون وقفه در خدمت رسانی به مردم ادامه دارد.

دکتر هاشمی به ادامه اجرای طرح تحول سلامت تا پایان دولت دوازدهم اشاره کرد و افزود: روسای دانشگاه ها و معاونین باید از طرح تحول سلامت مراقبت و آن را بخوبی مدیریت کنند در این طرح، شاهد تکمیل ۵ تا ۶ هزار خانه بهداشت، پایگاه بهداشتی و مرکز جامع سلامت، ایجاد کلینیک های ویژه با ۶ هزار مطب و ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و پایداری منابع بودیم.

پرهیز از شتاب زدگی در اجرای نظام ارجاع

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم پرهیز از شتاب زدگی در اجرای نظام ارجاع در کشور، گفت: باید از ناکامی های گذشته درس بگیریم و اجرای این برنامه می تواند به علمی شدن هزینه ها در نظام سلامت کمک کند. اگر بتوانیم نظام ارجاع را با کمک ذینفعان، در چندین منطقه از کشور به خوبی راه اندازی کنیم، مسیر درستی را انتخاب کرده ایم البته اجرای نظام ارجاع، بستگی به توانایی دانشگاه های علوم پزشکی و عزم روسای دانشگاه ها دارد.

دکتر هاشمی از خرید راهبردی خدمات و کاهش تصدی گری به عنوان اقدمات خوب وزارت بهداشت یاد کرد که البته مخالفانی هم دارد.

تاریخ: يکشنبه ٢٤ تير ١٣٩٧  |  ساعت: ٠٨:٢٢  |  شماره خبر: ١٤٦٠٤٨  |  تعداد مشاهده: 311
امتیازدهی

خروج
ارباب رجوع

icon
فرم مشخصات فردی
icon
تماس با اداره شکایات
icon
پرسشنامه ارباب رجوع
icon
ارائه شکوائیه
icon
راهنمای سایت

ارتباط با ما

icon
نشانی هیات مرکزی
icon
پست الکترونیک
icon
آدرس سایت هسته ها
icon
نشانی هسته ها
icon
نظرسنجی
اخبار
گزینش
وبدا
انتصابات
آموزش
فرهنگی
اجتماعی
منوی اصلی
آشنایی با گزینش
قوانین و مقررات
تقویم آموزشی
منشور اخلاقی
نرم افزار راهنما
ارتباط با ما
گالری تصاویر
آزمون آنلاین
ارباب رجوع
فرم مشخصات فردی
نتایج آزمون استخدامی
پرسشنامه ارباب رجوع
ارائه شکوائیه
راهنمای سامانه
احکام و استفتائات
امام خمینی (ره)
مقام معظم رهبری
آیت الله العظمی بهجت
آیت الله مکارم شیرازی
پیوند ها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
وزارت بهداشت
نشانی : شهرک قدس ، میدان صنعت، بلوار شهید فرحزادی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هیات مرکزی گزینش
طراحی و اجرا : واحد آمار و فناوری اطلاعات هیات مرکزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بازدید کنندگان این صفحه:
29435
بازدید کنندگان امروز:
132
کل بازدیدکنندگان:
2828546
بازدیدکنندگان آنلاین:
11
زمان بارگذاری صفحه:
0.4212
ثانیه