اخبار > اولین رکن پیشگیری از حوادث، آموزش است

موقعیت: صفحه اصلی > نمایش خبر 


سرپرست وزارت بهداشت در دومین همایش روسای سازمان اورژانس کشور:
اولین رکن پیشگیری از حوادث، آموزش است
سرپرست وزارت بهداشت، گفت: عوامل خطرزا مانند نقاط آسیب پذیر و استانداردهای فنی اتومبیل ها باید اصلاح شوند، اگرچه این اقدامات هزینه بر است، اما این هزینه ها در طولانی مدت، بر کاهش هزینه های سنگین نظام سلامت تاثیرگذار است.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دومین همایش روسای سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: کار در اورژانس عشق می طلبد؛ جز دلدادگی و عشق به مردم هیچ انگیزه دیگری نمی تواند در پرسنل اورژانس، چنین شوری را برای خدمت به مردم، ایجاد کرده و آنها را به این عرصه بکشاند و تنها عشق به مردم است که منجر می شود، این سپیدپوشان شریف، بدون انگیزه های اقتصادی، جان خود را به آخرین ضربان های قلب بیمار پیوند زده و وجودشان را با سلول های موجود دیگری درآمیزند و عاشقانه خدمت کنند.

سرپرست وزارت بهداشت افزود: از زمانی که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم تا زمانی که به سمت ریاست دانشگاه علوم پزشکی منصوب شدم، همواره معتقد بودم که برای مدیریت حوادث، نیازمند یک طرح ملی هستیم که در آن اصلی ترین گام، شامل پیشگیری و آموزش باشد.

دکتر نمکی با بیان اینکه اولین رکن پیشگیری از حوادث، آموزش است، خاطرنشان کرد: آموزش هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه تمرکز بخش اورژانس نباید بر حوادث جاده ای و تصادفات معطوف شود، ادامه داد: به جز حوادث جاده ای، باید به سراغ سایر حوادث پرمخاطره و پرتواتر در کشور برویم. برای مثال در ایام خانه تکانی و چهارشنبه سوری نیز شمار حوادث کم نیست.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: برای کاهش حوادث مختلف در کشور لازم است، گروه‌های هدف را تعیین و پکیج‌ های آموزشی متناسب با هر کدام را تدوین کنیم. همچنین ما باید از ظرفیت ‌های محلی، سازمان‌ های مردم نهاد و رابطین سلامت استفاده کنیم تا آسیب‌ ها و تلفات مختلف در حوزه سلامت کاهش پیدا کنند.

سرپرست وزارت بهداشت، گفت: ایران کشوری حادثه‌ خیز است که گاهی دچار خشکسالی و گاهی با بارش باران یا سیلاب مواجه می شود، متاسفانه اکثر نقاط کشور زلزله خیز هستند، جاده های کشور نقاط حادثه خیز بی شماری دارند و اکثر اتومبیل هایی که ساخته شده نیز ارابه مرگ محسوب می شوند و زمانی که این عوامل خطر در کنار هم قرار می گیرند، کار پرسنل اورژانس چند برابر می شود. چنانچه روزانه 100 پایگاه اورژانس هم ایجاد شود، اما عوامل خطرزا کاهش پیدا نکند، بازهم بخش اورژانس با کمبود نیرو و انرژی مواجه خواهد بود. عوامل خطرزا مانند نقاط آسیب پذیر و استانداردهای فنی اتومبیل ها باید اصلاح شوند، اگرچه این اقدامات هزینه بر است، اما این هزینه ها در طولانی مدت، بر کاهش هزینه های سنگین نظام سلامت تاثیرگذار هستند. زمانی که گفته می شود سالانه 16 هزار مرگ بر اثر تصادفات رخ می دهد، یعنی متناظر با آن، حداقل 160 هزار ناتوانی جسمی و معلولیت نیز پس از تصادفات ایجاد خواهد شد و در این میان فقط هزینه درمان محاسبه می شود و ناهنجاری های اجتماعی، روانی و فرهنگی ناشی از این حوادث به ثبت نمی رسد. چنانچه این هزینه ها ثبت شود، سربه فلک خواهد کشید.

دکتر نمکی گفت: بسیاری از ساختمان ها در کشور استانداردهای لازم را نداشته و قدرت مقابله در برابر زلزله ها را ندارند. ما روی گسل ها زندگی می کنیم و در مسیر رودخانه عبور و مرور می کنیم و چنانچه باران های موسمی گذشته تکرار شوند، به دلیل پوشش گیاهی کم، زمین فرسوده و انسداد مسیر رودخانه ها، سیلاب ایجاد می شود. لذا باید نقاط آسیب پذیر در کشور شناسایی و با تمهیدات مختلف کاهش پیدا کنند.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه برای مقابله و پیشگیری از حوادث باید نقش آموزش را جدی گرفت و این آموزش، باید چهره به چهره و توسط خود مردم ارائه شود، تصریح کرد: هسته های اصلی آموزش باید از بین مردم انتخاب شوند. باید شبکه ای برای آموزش و انتقال مطالب به مردم طراحی شود که مجریان آن خود مردم باشند. البته به عنوان پرسنل و تکنسین های اورژانس نیز باید دانش خود را نیز به روز کنید.

نقطه سقوط آزاد، زمانی است که تصور کنیم همه چیز را بلدیم

دکتر نمکی با تاکید بر ضرورت به روزرسانی دانش و اطلاعات در پرسنل اورژانس عنوان کرد: تکنیسین های اورژانس باید در جهت ارتقای دانش خود تلاش کنند تا زمانی که بیمار را به مراکز درمانی منتقل می کنند، از دانش کافی برخوردار بوده و بتوانند در شرایط بحرانی از پس آن برآیند. نباید هیچ زمانی به دانسته های خود مغرور شد. نقطه سقوط آزاد، زمانی است که تصور کنیم همه چیز را بلدیم. بنابراین لازم است، دوره های آموزشی تکمیلی درنظر گرفته شود تا تکنیسین های اورژانس بتوانند دانش خود را به روز کرده و حداکثر قابلیت ها را در حرفه شان کسب کنند، در این راستا هر هزینه ای را خواهیم پذیرفت. از طرفی، امتیاز این آموخته ها را در ارتقای شغلی آنها لحاظ خواهیم کرد. 

سرپرست وزارت بهداشت بیان کرد: امکاناتی که لازم داریم باید برحسب اقلیم و منطقه طراحی شوند، چراکه برخی تجهیزات در مناطقی کاربرد دارند که در مناطق دیگر کاربردی ندارند.  

دکتر نمکی درخصوص مسائل معیشتی پرسنل و کارکنان اورژانس گفت: اگر قرار باشد، از لحاظ مالی در بین گروه های پزشکی، از گروهی بیشتر حمایت شود، قطعا بخش اورژانس خواهد بود. لذا در این راستا، از هیچ کمکی کوتاهی نخواهیم کرد و تلاش می کنیم تا مسائل معیشتی این گروه اصلاح شده، تعداد نیروها افزایش پیدا کرده و تفاوت دریافتی این گروه در مقایسه با سایر گروه ها، برای رعایت عدالت بین حرفه‌ای، به حداقل برسد.

به همان اندازه که حامی همکاران خود در حوزه سلامت بوده، مدافع حقوق مردم نیز هستم

 

سرپرست وزارت بهداشت، تاکید کرد: به همان اندازه که حامی همکاران خود در حوزه سلامت بوده، مدافع حقوق مردم نیز هستم، آنچه که مرا به این میدان پرخطر کشاند، فقط عشق به مردم بوده و تمامی سلول های بدنم غیر از این تمنا نیست، بنابراین بر احقاق حقوق مردم وسواس زیادی دارم. لذا کوچکترین خطایی در احقاق حقوق مردم و کوتاهی در خدمت رسانی به آنها قابل بخشش نیست و خداوند شاهد و ناظر تمام اعمال ما است.

تاریخ: يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧  |  ساعت: ١٤:٠٧  |  شماره خبر: ١٤٩٢٤٢  |  تعداد مشاهده: 85
امتیازدهی

خروج
ارباب رجوع

icon
فرم مشخصات فردی
icon
تماس با اداره شکایات
icon
پرسشنامه ارباب رجوع
icon
ارائه شکوائیه
icon
راهنمای سایت

ارتباط با ما

icon
نشانی هیات مرکزی
icon
پست الکترونیک
icon
آدرس سایت هسته ها
icon
نشانی هسته ها
icon
نظرسنجی
اخبار
گزینش
وبدا
انتصابات
آموزش
فرهنگی
اجتماعی
منوی اصلی
آشنایی با گزینش
قوانین و مقررات
تقویم آموزشی
منشور اخلاقی
نرم افزار راهنما
ارتباط با ما
گالری تصاویر
آزمون آنلاین
ارباب رجوع
فرم مشخصات فردی
نتایج آزمون استخدامی
پرسشنامه ارباب رجوع
ارائه شکوائیه
راهنمای سامانه
احکام و استفتائات
امام خمینی (ره)
مقام معظم رهبری
آیت الله العظمی بهجت
آیت الله مکارم شیرازی
پیوند ها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
وزارت بهداشت
نشانی : شهرک قدس ، میدان صنعت، بلوار شهید فرحزادی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هیات مرکزی گزینش
طراحی و اجرا : واحد آمار و فناوری اطلاعات هیات مرکزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بازدید کنندگان این صفحه:
29417
بازدید کنندگان امروز:
111
کل بازدیدکنندگان:
2828525
بازدیدکنندگان آنلاین:
10
زمان بارگذاری صفحه:
0.3900
ثانیه