اخبار > پاسخ رهبر انقلاب به نامه وزیر بهداشت درمورد جمعیت

موقعیت: صفحه اصلی > نمایش خبر 


پاسخ رهبر انقلاب به نامه وزیر بهداشت درمورد جمعیت
رهبر انقلاب، نامه چندی قبل وزیربهداشت در خصوص موضوع جمعیت را پاسخ دادند.

به گزارش وبدا به نقل از فارس، چندی قبل دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نامه ‌ای را پیرامون موضوع جمعیت به رهبر معظم انقلاب نوشت که در آن نامه آمده بود؛ مستحضرید مهم ترین مولفه ارزشیابی جمعیت، میزان باروری کل (TFR) است که در سال 1395 این شاخص را 2.01 اعلام نمودند، سپس با رایزنی‌هایی که انجام دادند این عدد به 2.1 ارتقا یافت. تحلیل علمی این رقم یعنی آنکه مسئولین نظام نباید بدین حد نگران باشند و ما به بالاتر از سطح جایگزینی رسیده ‌ایم. اولین گام اینجانب و همکارانم تشکیک نسبت به این ارقام بود که می ‌تواند حاصل یک اشتباه محاسباتی و یا خدای ناکرده محصول یک غرض ورزی مبتنی بر نیات غیر منطبق با مصالح ملی باشد.

در بخش دیگری از نامه آمده بود؛ در راستای اقناع و اغنای علمی کارشناسان این عرصه در کشور، بحث‌های فراوانی صورت گرفت تا متفقا عدد 1.84 مورد توافق همگان قرار گرفت که باز هم بسیار کمتر از سطح جانشینی و موید صحت نگرانی عالمانه حضرتعالی است.

همزمان اینجانب جهت افزایش فرزندآوری برنامه های مفصلی را در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دنبال کردم که موارد مهم آن به اختصار عبارت است از:

الف) اقدامات گسترده جهت مراقبت دوران بارداری و پس از آن شامل برگزاری دوره های آموزشی، تغذیه مناسب زنان باردار، تدوین بسته های آموزشی، محدودیت در اعمال دستورالعمل های سقط جنین در مواردی که از نظر علمی امکان پذیر است، توسعه بخش های مراقبت از نوزادان در نقاط محروم و سایر اقدامات در این زمینه.

ب) ابلاغ ایجاد و توسعه بخش‌های درمان نازایی در کلیه مراکز استان ها جهت مداوای زوج های نابارور و ارائه خدمات رایگان به مراجعه کنندگان.

ج ) استقرار تیم‌های مشاوره‌ ای در مراکز مختلف جهت ترغیب زوج هایی که سالها است ازدواج کرده اند و تمایل به فرزندآوری ندارند و همچنین، خانواده های تک فرزند برای آوردن فرزند بعدی با تاکید بر نقش مثبت بهداشت روان فرزند دوم بر جو خانواده به خصوص فرزند اول. ضمن آنکه تلاش کردیم در پوسترها، بروشورها و آنچه در مورد خانواده منتشر می‌کنیم تعداد فرزند را بیش از دو نفر نشان دهیم که به شکل غیرمستقیم رواج این اندیشه در جامعه را دنبال کنیم که مواردی جهت استحضار تقدیم می ‌گردد.

در بخش پایانی این نامه آمده بود؛ حضرتعالی مستحضرید مقوله جمعیت یک موضوع مهم ملی و نیازمند عزم و همکاری گسترده بین بخشی کلیه دستگاه های درون و بیرون از دولت است.

در راستای اجرای دستور و رضایتمندی حضرتعالی که پس از رضایت پروردگار، آرزوی همیشگی اینجانب و همکارانم در این مجموعه است تا آنجا که مقدور باشد، در جلب مشارکت دیگر دستگاه‌ ها و سازمان های مردم نهاد تلاش خواهیم کرد.

مع‌الوصف، تدوین قوانین و دستورالعمل های مشوق و تسهیل امور در خانواده های پرجمعیت در راستای کاهش هراس ایشان از هزینه های سنگین زندگی، نیازمند اوامر حضرتعالی به کلیه قوا و دستگاه های کشوری است تا با این خطر جدی مقابله مجدانه شود. در خاتمه چکیده ای از مکاتبات و گزارشات قبلی به پیوست تقدیم می گردد.

با گذشت مدتی از ارسال این نامه، رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه وزیر بهداشت مرقوم فرموده ‌اند؛ «با تشکر از اقدامات، مقتضی است قوانین و دستورالعمل‌ های مورد نیاز مشخصا ذکر شود تا اقدام مناسب نسبت به آنها صورت گیرد».

تاریخ: سه شنبه ٢٨ آبان ١٣٩٨  |  ساعت: ١٣:٠٠  |  شماره خبر: ١٥٣٣٢٦  |  تعداد مشاهده: 267
امتیازدهی

خروج
ارباب رجوع

icon
فرم مشخصات فردی
icon
تماس با اداره شکایات
icon
پرسشنامه ارباب رجوع
icon
ارائه شکوائیه
icon
راهنمای سایت

ارتباط با ما

icon
نشانی هیات مرکزی
icon
پست الکترونیک
icon
آدرس سایت هسته ها
icon
نشانی هسته ها
icon
نظرسنجی
اخبار
گزینش
وبدا
انتصابات
آموزش
فرهنگی
اجتماعی
منوی اصلی
آشنایی با گزینش
قوانین و مقررات
تقویم آموزشی
منشور اخلاقی
نرم افزار راهنما
ارتباط با ما
گالری تصاویر
آزمون آنلاین
ارباب رجوع
فرم مشخصات فردی
نتایج آزمون استخدامی
پرسشنامه ارباب رجوع
ارائه شکوائیه
راهنمای سامانه
احکام و استفتائات
امام خمینی (ره)
مقام معظم رهبری
آیت الله العظمی بهجت
آیت الله مکارم شیرازی
پیوند ها
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی دولت
وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
وزارت بهداشت
نشانی : شهرک قدس ، میدان صنعت، بلوار شهید فرحزادی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، هیات مرکزی گزینش
طراحی و اجرا : واحد آمار و فناوری اطلاعات هیات مرکزی گزینش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
بازدید کنندگان این صفحه:
39344
بازدید کنندگان امروز:
65
کل بازدیدکنندگان:
2893172
بازدیدکنندگان آنلاین:
1
زمان بارگذاری صفحه:
0.5158
ثانیه