اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً
دوشنبه ٠١ مهر ١٣٩٨

مزایای تحصیلی در ساختار فدرالی و ایالتی ایالات متحده

برگرفته از سایت www.fallenheroesfund.org دسامبر 2008

مترجم : سامان تواضع خلیق کارشناس ارشد مدیریت صنعتی

ویراستار: نیر الهامی کارشناس و عضو کمیته تحقیق و آموزش هسته گزینش

 

هیأت مرکزی گزینش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

هسته گزینش دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی

زمستان 87


مزایای تحصیلی در ساختار فدرالی و ایالتی، ایالات متحده

مقدمه
این مقاله در تبیین پاره ای از مزایای تحصیلی دول فدرال و ایالتی ایالات متحده آمریکا در ارتباط با اعضای خانواده سربازان بازمانده از  جنگ می باشد.

مزایا و امتیازات فدرال

دپارتمان امور کهنه سربازان (VA )، قسمت مزایای تحصیلی سربازان بازمانده از جنگ وبستگانشان( DEA ) را اداره می کند. این سازمان برای بستگان واجد شرایط سربازان، خدمات آموزشی و پرورشی را ارائه داده، و این امکان را به آنها می دهدکه به مدت 45 ماه از مزایای تحصیلی شامل دیپلم دبیرستان(GED )، کالج، فارغ التحصیلی، کسب و کار، دوره های شغلی و تکنیکی، کارآموزی و آموزش ضمن شغل بهره مند شوند.
واجدین شرایط بهره مندی از مزایای  
DEA عبارتند از:

فرزندان و همسر (به شرطی که دوباره ازدواج نکرده باشد) افراد زیر مشمول قوانین DEA می باشند :

  1. سربازی که فوت نموده و یا برای همیشه ناتوان شده است که این ناتوانی نتیجه خدمت فعال سربازی باشد ;
  2. سربازی که بیش از 90 روز در یک عملیات مفقود شده یا در خط عملیات توسط نیروهای دشمن اسیر شده باشد ;
  3. سربازی که بیش از 90 روز علی رغم میل باطنی توسط نیروهای بیگانه اسیر یا بازداشت شود یا توسط دولت یا به اجبار نیروی بیگانه وارد خطوط عملیاتی شود ;

معیارهای مربوط به واجدین شرایط

VA     با توجه به اطلاعات احصاء شده از فرم درخواست کار، افراد واجد شرایط را معین و به آنها گواهی صادر می نماید. در این گواهی محدوده و مدت زمان بهره مندی از  مزایای تحصیلی تعریف شده است. در موارد خاص افراد ذینفع می توانند ضمن هماهننگی با VA ، زمان برخورداری از مزایای مذکور را به دلخواه انتخاب کنند.

کمک هزینه تحصیلی

میزان کمک هزینه تحصیلی بر اساس نوع تسهیلات ارائه شده، تمام وقت یا پاره وقت بودن و دیگر موارد متغیر است. از ابتدای اکتبرسال2004 سقف تسهیلات مالی برای دوره های تمام وقت در کالج ها و مدارس فنی حرفه ای ماهانه تا 803 دلار تعریف شده است.
معمولا چکها در پایان هر ماه تحصیلی قابل وصول است. برای آموزش ضمن خدمت و کارآموزی پس از تنظیم گزارش ماهانه ساعات کاری انجام شده مبالغی پرداخت می شود. اگر ساعات کاری مشمولین قانون فوق کمتر از 120 ساعت در ماه باشد، مبلغی کمتر از نرخ مصوب دوره های تمام وقت  پرداخت می شود.

دوره زمانی بهره مندی از مزایا   
فرزندان ذکور و اناث سربازان جان باخته عموما از 18 تا 26 سالگی واجد شرایط استفاده از مزایای تحصیلی    می باشند. همسران مشمول قانون فوق از اولین روز واجد شرایط شدن به مدت 20 سال فرصت دارند از مزایای مذکور بهره مند شوند ( این زمان تا قبل از10 دسامبر 2004 ، 10 سال تعریف شده بود).

آیا دریافت مزایای تحصیلی سایر مزایا را تحت تاثیر قرار می دهد؟

برای همسران بازمانده، مزایای کمک تحصیلی هیچ تاثیری در سایر دریافتهای مالی از جمله جبران وابستگی و غرامت (DIC ) ندارد.

در مورد فرزندان 18 تا 23 سال تا زمانی که در یک مدرسه مورد تائید VA مشغول تحصیل باشند واجد شرایط دریافت مزایای DIC می باشند. علاوه بر DIC مزایای دیگری در قالب DEA نیز تعریف شده است لیکن به محض برقراری مزایای مربوط به DEA مزایای مترتب بر DIC بلافاصله قطع می شود.

با توجه به محدود بودن زمان برخورداری از مزایای DEA ،(45 ماه) ، توصیه شده است افرادی که مدت تحصیل آنها بیش از 45 ماه بطول خواهد کشید زمان برخورداری از مزایای DEA را به تعویق اندازند.

سایر مزایای تحصیلی قابل ارائه

در این بخش کمک های مالی برای استفاده از  معلمان خصوصی و کار ضمن تحصیل نیز پیش بینی شده است که از طریق تکمیل فرمهای خاص صورت می گیرد.
دانش آموزان واجد شرایط دریافت مزایای تحصیلی
VA در صورتیکه حداقل سه چهارم زمان تحصیل را در مدرسه حضور داشته باشند از مزایای کار ضمن تحصیل برخوردار خواهند بودکه شامل مواردی از قبیل اشتغال در دفتر  VA مدرسه، دفتر منطقه ای VA ، تاسیسات پزشکی VA یا دفاتر اشتغال ایالتی مورد تایید می باشد.

دانش آموزانی که هم تحصیل و هم کار می کنند کمترین دستمزد ایالتی یا فدرالی را دریافت    می کنند، که البته به سهم خود مبلغ قابل توجهی محسوب می شود.
مزایای ایالتی

بسیاری از ایالات به واجدین شرایط، امکان تحصیل رایگان در موسسات آموزش عالی، از قبیل دانشگاههای ایالتی را ارائه می کنند ولی در برخی ایالات،ترجیحا بجای شهریه، کمک هزینه پرداخت می شود.


- VA : Veterans Affairs =
امور سربازان قدیمی

- DEA : Dependents Educational Assistance  = کمک آموزشی بستگان

- Dependency and Indemnity Compensation = جبران وابستگی و غرامت